Trump na schůzce s Babišem pochválil ČR jako inovativní zemi

7. března 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Monika Babišová, premiér Andrej Babiš, prezident USA Donald Trump a první dáma USA Melania Trumpová (zleva) se setkali 7. března 2019 v Oválné pracovně Bílého domu ve Washingtonu. Foto: ČTK /Roman Vondrouš

Americký prezident Donald Trump pochválil Česko jako inovativní zemi, které se hospodářsky daří a která je schopna dobře bojovat proti kybernetickým hrozbám. Uvedl to ve čtvrtek na úvod jednání s českým premiérem Andrejem Babišem v Oválné pracovně Bílého domu. Babiš na úvod jednání připomněl podíl USA na vzniku Československa v roce 1918 a řekl, že chce stejně jako Trump svou zemi pozvednout. Babiš je od roku 2011 prvním českým premiérem, kterého americký prezident přijal ve svém washingtonském sídle.

“Česká republika je skvělá země, velmi dobře se jí ekonomicky daří. Je to velmi bezpečná země, má silnou armádu, silné lidi,” řekl Trump. Vyzdvihl dobré vztahy mezi USA a Českem a spolupráci v obchodě nebo v otázkách kybernetické bezpečnosti.

Babiš, kterého do Bílého domu doprovodila manželka Monika, poděkoval Trumpovi a jeho ženě Melanii za přijetí. Vyzdvihl dlouhou historii vzájemných vztahů. “Naše země jsou spojenci od doby, kdy Spojené státy pomohly před sto lety ustavit Československo,” řekl Babiš.

Český premiér vyzdvihl spolupráci se Spojenými státy v boji proti mezinárodnímu terorismu a ocenil i posilování obchodních vztahů. Češi jsou podle něj kreativní lidé s neomezeným potenciálem.“Rozumím plánu, jak obnovit velikost Ameriky,” připomněl pak český premiér hlavní Trumpovo politické heslo. “Já chci totéž učinit s Českou republikou,” dodal.

Do Oválné pracovny usedly i manželky

V Oválné pracovně se od počátku minulého století odehrávají všechna důležitá jednání amerických prezidentů. Trump a Babiš společně zasedli i s manželkami do křesel. Oba politici zhruba pět minut promlouvali k přítomným novinářům, na jejich dotazy, které se týkaly především americké domácí politiky, ale nereagovali.

Trump s Babišem měli v Oválné pracovně jednat zhruba dvacet minut až půl hodiny, poté bylo v plánu asi čtyřicetiminutové jednání české a americké delegace. Rozhovory se mají věnovat především obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií, zabývat by se státníci měli ale také mezinárodní situací a otázkami obrany a bezpečnosti. Je možné, že se budou věnovat i energetice.

Společnou tiskovou konferenci Trump s Babišem nechystají. Český premiér vystoupí později večer SEČ po setkání před českými médii.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články