Turecká pobřežní stráž zachránila nejméně 40 migrantů

19. listopadu 2018·Zprávy·Lukáš Vaněk

Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock

Turecká pobřežní stráž v pondělí zachránila nejméně 40 migrantů, kteří při pokusu dostat se přes moře do Řecka uvázli na neobydleném tureckém ostrůvku v Egejském moři nedaleko řeckého ostrova Lesbos. Informovala o tom agentura AP. Některá turecká média, například list Daily Sabah, uvádí počet zachráněných o čtyři osoby vyšší. O národnosti uprchlíků se turečtí záchranáři nezmiňují.

Pobřežní stráž kontaktovali běženci, stráž pak na záchrannou akci vyslala dvě helikoptéry a člun. Letecké záběry z místa ukazují skupinu lidí na ostrově u pobřeží západoturecké provincie Balikesir. Na zveřejněném videu turečtí záchranáři pomáhají ženám a dětem.

Migrační trasou ve východním Středomoří, tedy z Turecka do Řecka, se každý týden snaží přeplout stovky migrantů, zatímco jiní se pokoušejí dál do Evropy dostat přes řeku u hranice mezi Řeckem a Tureckem. Touto cestou se do Evropy letos nejčastěji dostávají Syřané, Iráčané a v posledních měsících zejména Afghánci.

Po uzavření dohody mezi Bruselem a Ankarou v březnu 2016 počet uprchlíků, kteří se do Evropy vydávají přes Turecko a Řecko prudce klesl. Celkově ale počet uprchlíků volících tuto trasu za prvních devět měsíců letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni vzrostl o 40 procent, hlavně kvůli nárůstu počtu nelegálních přechodů pozemní hranice v posledních měsících.

Turecká pobřežní stráž letos zachytila přes 23.500 osob, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články