Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk rezignoval na svou funkci

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk rezignoval na svou funkci. Oznámil to dnes v tamní televizi. Je to šance na konec krize na Ukrajině?

Jeho odchodem se otevírá cesta k ukončení politické krize v zemi; Jaceňukova vláda totiž v poslední době ztrácela podporu v parlamentu.

“Rozhodl jsem se složit funkci premiéra Ukrajiny. V úterý 12. dubna bude rozhodnutí předloženo parlamentu. Mé rozhodnutí je založeno na několika důvodech: politická krize byla uměle vyvolána a přání vyměnit jednu osobu zaslepila politiky a paralyzovala jejich vůli zajistit v zemi opravdové změny,” oznámil odstupující premiér.

Strana ukrajinského prezidenta Petra Porošenka už v březnu vybrala případného Jaceňukova nástupce. Blok Petra Porošenka (BPP) navrhl, aby se jím stal dosavadní šéf parlamentu a člen BPP Volodymyr Hrojsman.

“Parlamentní frakce Bloku Petra Porošenka na post šéfa vlády nominovala Volodymyra Hrojsmana. Abych učinil vše pro stabilitu a kontinuitu kurzu, oznamuji rozhodnutí předat pravomoci předsedy vlády Ukrajiny,” řekl dnes Jaceňuk, který zároveň zdůraznil, že jeho Národní fronta zůstane součástí vládní koalice.

Osmatřicetiletý Hrojsman je poměrně zkušeným politikem. V první Jaceňukově popřevratové vládě vykonával funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Dlouhá léta působil jako starosta města Vinnycja v centrální Ukrajině.

Hrojsman chce do budoucí vlády povolat bývalého slovenského ministra Ivana Mikloše. Ten však své jmenování ukrajinským ministrem financí podmínil tím, že si ponechá slovenské občanství. Jeho vstup do ukrajinské vlády by proto měl umožnit zvláštní zákon, který mu umožní zasednout v novém kabinetu i bez toho, že se zřekne slovenského občanství.

Mikloš dosud působil jako poradce ukrajinské ministryně financí Natalje Jareskové.

 

Depardieu má zakázanou Ukrajinu. Za přátelství s Ruskem!

Dost bylo komunistů! Ukrajina přejmenuje 66 svých měst!