Skvělá herečka s kritickým pohledem, vzpomínají umělci na Vlastu Chramostovou

6. října 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Zdroj: ČSFD

Za skvělou herečku a odvážnou ženu označilo ministerstvo kultury Vlastu Chramostovou, která dnes zemřela. Její umělečtí kolegové na ní obdivovali mimo jiné schopnost kritického pohledu a odstupu. Signatářka Charty 77 zemřela v neděli ve věku 92 let.

Chramostová spojovala 20. a 21. století české kultury a politiky a nikdy neztratila schopnost kritického pohledu a odstupu, uvedl v reakci na hereččino úmrtí ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant. V československé a české kinematografii podle něj zůstává Chramostová neobyčejně silnou, monumentální osobností.

“Patos, který herce dokáže tak často zradit, ji vždy posiloval a byl autentickou součástí jejího působení v divadle, ve filmu i ve společnosti,” dodal.

Herec David Prachař, který se s herečkou setkal mimo jiné v Divadle Kolovrat a byl s ní v poslední době v užším kontaktu, obdivuje na Chramostové schopnost vrátit se na jeviště po dvacetileté pauze, vynucené podpisem Charty 77. “Je to obdivuhodné a ojedinělé,” řekl Prachař a dodal, že i návrat po mnohem kratší době bývá pro herce těžký.

Podle Prachaře byla Chramostová jedním z mála lidí, kteří dokázali otevřeně psát o svém vztahu ke vstupu do komunistické strany. “Od té doby jsem nic tak svobodného a objektivního nečetl,”uvedl herec. Dodal, že až do své smrti byla Chramostová schopná nadhledu. “Nepropadala žádným sentimentům, ani nad svým životem, ani nad okolím,”řekl Prachař ČTK.

Zármutek na úmrtím Vlasty Chramostové vyjádřilo ministerstvo kultury. “Skvělá divadelní a filmová herečka, jedna z prvních signatářek Charty 77, odvážná žena, vzácný člověk,”charakterizovalo ji ministerstvo na svém twitterovém účtu.

Chramostová si na konci 90. let zahrála i v oceňovaném filmu režiséra Vladimíra Michálka Je třeba zabít Sekala. Michálek na ni podle svých slov nejraději vzpomíná ve spojení s jejím druhým manželem, kameramanem Stanislavem Milotou, který zemřel letos v únoru. “Oni byli taková úžasná dvojice, skvěle se doplňovali. Vždy kolem nich bylo spousta humoru,” zavzpomínal dnes Michálek v rozhovoru s ČTK.

Chramostovou měl Michálek rád i proto, že s ní mohl mluvit otevřeně. “I když mezi námi byl ohromný generační rozdíl, přesto se člověk tak necítil. Ona byla velmi citlivá, otevřená ke všemu. Měla velké srdce a byla statečný člověk,” uvedl a dodal, že je škoda, že takových statečných lidí v poslední době odešlo více.

Filmový producent Jaroslav Bouček, který rovněž stál za snímkem Je třeba zabít Sekala, ČTK řekl, že měl to štěstí, že s Chramostovou spolupracoval na jejích dvou velkých filmových rolích, včetně Odcházení od Václava Havla. “Já na ni vzpomínám s velkou láskou. Vážil jsem si jí. I když byla víc divadelní herečka, měl jsem to štěstí, že jsem s ní točil dva velké a krásné filmy, které jsou oba ve zlatém fondu české kinematografie,” uvedl.

Chramostová kdysi o své životní pouti řekla, že prožila tři životy – herecký, disidentský a život návratu. Ten byl pro ni po roce 1989 jako herečku podle jejích slov nepopsatelně těžký, což potvrdil i Bouček. “Ona byla víc divadelní herečka než filmová. Je to úplně jiné. Vím, že Vladimír Michálek s ní měl o tom dlouhé hovory. Pak se s tím poprala úplně skvěle a roli matky Sekala zahrála naprosto skvostně. Byla tak velká profesionálka, že se dokázala vyrovnat s tím, že ve filmu dlouho nehrála,” dodal Bouček.

Zprávy - další články