Uprchlíci z Iráku si v Německu stěžovali na nedůstojné podmínky v Česku!

Iráčané, kteří odešli v dubnu z České republiky do Německa, Česko tvrdě kritizovali. Zmiňuje se o tom verdikt správního soudu v Drážďanech, který zamítl žádost o předběžné opatření, jež mělo zabránit vrácení skupiny do Česka.

Ve verdiktu, který má ČTK k dispozici, se píše, že žadatel o předběžné opatření svou žádost zdůvodňoval mimo jiné velmi špatným zacházením ze strany českých úřadů. Návrat do Česka by podle něj negativně ovlivnil zdravotní stav jeho těžce nemocného bratra, kterému se údajně v ČR nedostalo žádné lékařské péče, a musel tak vystačit s léky dovezenými ještě z Iráku.

Iráčané kritizovali také ubytování na okraji vesnice, kde na ně prý neustále dohlíželi čeští policisté. Zároveň tvrdí, že byli bez ochrany vystaveni nepřátelským postojům místních obyvatel. Česká vláda jim navíc měla vyhrožovat návratem na Blízký východ. Kritice neušla ani údajně znečištěná voda, kterou skupina dostávala. Když si na ni stěžovala, tak prý několik dní nedostala vodu vůbec žádnou.

Německý soud ale ve svém rozhodnutí konstatuje, že neshledal systematické nedostatky v českém azylovém řízení nebo podmínkách pobytu pro uprchlíky. “Všechny známé podrobnosti ukazují, že v každém případě byly dodrženy všechny minimální standardy,” konstatuje soud. A za nedůvěryhodné považuje i tvrzení, že české úřady Iráčanům dávaly najevo, že si je v zemi nepřejí.

Uprchlíci z Iráku nechtějí zůstat v Česku! Ministr tak projekt pozastavil

Prezident Zeman poslal vzkaz uprchlíkům: Nikdo vás sem nezval!