Ústavní soud: Kampaň “Měl jsem se líp učit” s romskými kopáči byla pokleslá

14. září 2018·Zprávy·Barbora Pisingerová

Dělníci ze Slovenska, převážně Romové, kteří v centru Prahy opravují komunikace, se podle deníku Právo 7. října stali chodícími reklamami na vzdělání. Při opravě chodníku na rohu Václavského náměstí a Štěpánské ulice pracovali ve žlutých tričkách s nápisem “Měl jsem se líp učit!” a názvem webu www.skoly.cz, který se s komunikační agenturou Underline na akci podílí. Za odměnu prý dostali cigarety, pivo a klobásy, píší Právo a server www.romea.cz. Server akci označil za urážlivou a informoval, že dělníci si dnes už trička odmítli obléknout.

Ústavní soud (ÚS) definitivně potvrdil pokutu 60 tisíc korun za reklamní kampaň, která v roce 2009 oblékla romské kopáče v centru Prahy do triček s nápisem "Měl jsem se líp učit!" Pokutu dostala agentura Underline, která kampaň připravila pro provozovatele webu www.skoly.cz. Reklama byla podle ÚS pokleslá, stála na rasových předsudcích a stereotypech. Stížnost firmy Underline proto odmítl jako zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v databázi soudu.

Pražský magistrát firmě už v roce 2010 uložil pokutu 100 tisíc korun za porušení zákona o regulaci reklamy. Ministerstvo průmyslu a obchodu pokutu snížilo na 80 tisíc a Městský soud v Praze ji dokonce v roce 2013 zcela zrušil. Následoval ovšem zásah Nejvyššího správního soudu, který dospěl k závěru, že “jakákoliv diskriminace z důvodu rasy, pohlaví nebo národnosti automaticky představuje rozpor s dobrými mravy.”

Začalo druhé kolo úředního a soudního projednávání případu, jehož výsledkem je pokuta 60 tisíc korun. V ústavní stížnosti si reklamní agentura stěžovala hlavně na porušení práva na svobodu projevu.

Všichni kopáči se prý “propagačního happeningu” účastnili dobrovolně, a projevili tak smysl pro humor a sympatickou sebeironii. Ztotožnili se prý s poselstvím nekomerční kampaně, která poukazovala na význam vzdělání. Navíc podle firmy nikdo náležitě neprokázal, že dělníci byli Romové.

Podle ÚS lze firmě těžko věřit, že etnicitu většiny pracovníků v tričkách neznala a nepočítala s ní při plánování kampaně. Dělníky využila jako nástroj, “živý poutač” reklamy. Není prý podstatné, zda jim samotným trička přišla vtipná, a rozhodně pak nešlo o jejich autentické vyjádření názoru.

“V posuzované věci nešlo o situaci, kdy by si dělníci sami trička donesli, oblékli a demonstrovali svůj názor, nýbrž nepochybně pouze ‘za pivo a cigarety’ byli ochotni nošení trička s předmětným nápisem strpět,”stojí v usnesení.

Vyznění kampaně bylo pro romské kopáče v tričkách podle soudu negativní. Z nápisu prý bylo zřejmé i to, co v textu nebylo přímo uvedeno.

“Jakkoli je na věc nutno neustále nahlížet i z toho pohledu, že šlo o nadsázku a recesi, není možno ignorovat fakt, že v reklamě vystupovala skupina osob vyhlížející jako Romové, což ve výsledku vyvolává dojem, že není nic horšího než skončit jako Rom u lopaty, a proto je potřeba se vzdělávat, a takové situaci předejít,” rozhodl ÚS.

Zdroj: ČTK

Dělníci ze Slovenska, převážně Romové, kteří v centru Prahy opravují komunikace, se podle deníku Právo 7. října stali chodícími reklamami na vzdělání. Při opravě chodníku na rohu Václavského náměstí a Štěpánské ulice pracovali ve žlutých tričkách s nápisem “Měl jsem se líp učit!” a názvem webu www.skoly.cz, který se s komunikační agenturou Underline na akci podílí. Za odměnu prý dostali cigarety, pivo a klobásy, píší Právo a server www.romea.cz. Server akci označil za urážlivou a informoval, že dělníci si další den už trička odmítli obléknout.

Zprávy - další články