V Cannes začne 71. ročník slavného filmového festivalu

7. května 2018·Zprávy·Karolína Stránská

Už 71. ročník Filmového festivalu v Cannes začíná v úterý v prosluněném letovisku na jihu Francie, kde se do 19. května bude 21 filmových tvůrců ucházet o hlavní cenu festivalu - Zlatou palmu.

I když se mezi soutěžní snímky nedostal žádný z českých filmů, bez českých stop festival nebude – diváci budou moci zhlédnout například Démanty noci Jana Němce a také se seznámit s tvorbou nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana. V zahajovací den festivalu uvedou pořadatelé Poctu Miloši Formanovi v oblíbeném kině na pláži nedaleko festivalového paláce.

Při pohledu do světového tisku se ale zdá, jako by před letošním ročníkem přitahovaly větší pozornost než samotné filmy všechny zmatky a turbulence, které festival i samotný filmový svět provázejí.

Zakázáno bylo pořizování autoportrétů selfies. Netflix, který stále hlasitěji promlouvá do filmové a televizní tvorby, byl z Cannes vykázán. Obvinění ze sexuálního obtěžování, které přerostlo do celosvětového hnutí pod označením #MeToo (já také), skoncovalo se slávou jednoho z nejuctívanějších princů Cannes, filmového producenta Harveyho Weinsteina.

Jednou z ozvěn Weinsteinova skandálu je skutečnost, že Cannes zřídilo horkou telefonní linku, kde je možné hlásit sexuální obtěžování.

O Zlatou palmu budou letos soupeřit tři režisérky a 18 režisérů; v historii Cannes zatím získala Palmu jen jedna žena – Jane Campionová v roce 1993 za svůj nejúspěšnější film Piano.

Mezi těmi, kdo se o festivalovou cenu utkají, je několik veteránů filmového světa včetně francouzsko-švýcarského režiséra Jeana-Luka Godarda či Američana Spikea Lee, který slaví návrat do Cannes 27 let poté, co tam uvedl Horečku džungle.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články