V části přírodních koupališť v Česku se zhoršila kvalita vody

16. srpna 2019·Zprávy·Lukáš Vaněk

Ilustrační foto

V části přírodních koupališť v Česku se v uplynulém týdnu zhoršila kvalita vody. Na některých místech přibyly zdraví nebezpečné sinice, bakterie vytvářející škodlivé látky. Najdou se ale také místa, kde se naopak voda oproti předchozímu týdnu pročistila. Lidé tak stále najdou v každém regionu místa vhodná ke koupání v přírodě. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.

Například přírodní koupaliště Dolce u Trutnova dnes kvůli špatné kvalitě vody ukončilo sezonu. Voda je tam nebezpečná ke koupání. V Královéhradeckém kraji je zhoršená kvalita vody ve Stříbrném rybníku na okraji Hradce Králové, kde se rozšířily sinice. Hygienici doporučují po koupání sprchu.

Mírně klesla kvalita vody i v menších přírodních koupalištích ve středních Čechách. V písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku a v Pilském a Novém rybníce na Příbramsku je vyšší obsah sinic, což by mohlo způsobit problémy citlivějším jedincům – dětem, alergikům či těhotným ženám. Na jihu Čech stále platí zákaz koupání na přírodním koupališti v Podolsku na orlické přehradní nádrži, který hygienici vyhlásili 1. srpna.

V Plzeňském kraji není kvůli velkému množství sinic voda vhodná ke koupání v přehradě České údolí u Plzně a v horní polovině přehrady Hracholusky od Butova k silničnímu mostu. Zhoršená je jakost vody také v biotopu Blovice na jihu Plzeňska, ostatní sledované plochy v kraji jsou ale ke koupání stále vhodné. V Ústeckém kraji mají přírodní koupaliště nadále většinou dobrou kvalitu vody. Výjimkou je nádrž Velký Šenov na Děčínsku, kde je voda ke koupání nebezpečná kvůli sinicím.

Třeba kvalita vody v přehradách v Liberci a Jablonci nad Nisou se ale zlepšila. V Liberci má voda jen zhoršenou průhlednost a v Jablonci je vhodná i pro citlivé jedince. Některé sinice jsou tam totiž podle hygieniků na hranici své životnosti a odumírají. V Pardubickém kraji se stále dá koupat ve všech sledovaných přírodních koupalištích. Mírné znečištění hygienici zjistili pouze v přehradní nádrži Seč na Chrudimsku a rybnících Hluboký na Pardubicku a Dlouhý na Orlickoústecku.

Na Vysočině se za poslední týden mírně zlepšila kvalita vody v Pilské nádrži na Žďársku, i když je stále zhoršená. Ještě před týdnem ji však hygienici hodnotili dokonce jako nevhodnou ke koupání. Pročistila se i voda v nádržích Sedlice a Trnávka na Pelhřimovsku. Beze změny naopak zůstává kvalita vody v nádrži Kachlička na Havlíčkobrodksu, kde hygienici prodloužili zákaz koupání. Na jihu Moravy mají vodu nevhodnou ke koupání Rybník Suchý na Blanensku a nádrž Výrovice na Znojemsku. V ostatních přírodních koupalištích v kraji se ale lidé mohou koupat.

V Moravskoslezském kraji je stále zakázáno koupání v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku kvůli přemnoženým sinicím. V přehradě Baška na Frýdecko-Místecku koupání hygienici ze stejného důvodu nedoporučují. V Olomouckém kraji se zhoršila kvalita vody v Plumlovské přehradě, kde přibylo sinic. Hygienici proto lidem doporučují, aby se po koupání osprchovali. Naopak voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce zůstává čistá.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články