FOTO: V centru Prahy spadl kus budovy, hasiči vyprostili 3 lidi a další hledají

17. července 2018·Zprávy·Lukáš Vaněk

Foto: Frekvence 1

V rekonstruovaném domě v Mikulandské ulici v centru Prahy se v úterý odpoledne zřítila část budovy. Spadlý strop o rozměrech zhruba pět krát deset metrů zavalil několik lidí, tři z nich se hasičům podařilo vyprostit a s těžkými zraněními předat lékařům. Stav jednoho z vyproštěných je velmi vážný a záchranáři ho museli uvést do umělého spánku, řekla novinářům mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. Stav dvou dalších dělníků je středně těžký. Psi opakovaně potvrdili, že by se pod sutinami mohli nacházet živí lidé.

Podle mluvčí hasičů Kateřiny Suchánské pes městské policie označil, že by se na místě mohl nacházet člověk. “Čekají nás dvě další ohledání, přijdou ještě další dva psi,” řekla na místě novinářům.

Tři osoby již byly zachráněny, po dalších hasiči pátrají,” uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. V troskách mohou být podle něj až čtyři lidé, záchranáři mluví o zřejmě dvou pohřešovaných. Stále pracujeme s variantou, že by tam mohl být živý člověk, nebo živí lidé,” řekla novinářům po poledni Poštová. Příčina neštěstí se bude zjišťovat až poté, co bude zjištěno, jestli se v budově ještě někdo nachází.

Podle Metrostavu, který rekonstrukci budovy provádí, nebyly porušeny žádné předpisy týkající se bezpečnosti práce. “Příčinu zřícení nelze předjímat. Pád stropu bude řádně prošetřen,” sdělil ČTK mluvčí Metrostavu Martin Patřičný. Počet lidí na stavbě zatím neuvedl.

Na místo se dostavila primátorka Adriana Krnáčová, která vnímá jako zásadní roli památkářů v této věci.Je potřebné prověřit roli projektantů, roli zejména památkářů Národního památkového ústavu,” řekla primátorka novinářům. Stavební úřad městské části Praha 1 se podle ní bude muset vyjádřit, zda se dodržel technologický postup.

Hasiči na místo vyslali sací bagr, který odsává sutiny, aby se místo vyčistilo. Na místě je podle mluvčího policie i psycholog, statik, inspekce práce a lidé z báňské služby. Záchranná služba aktivovala traumaplán určený pro mimořádné situace s větším počtem raněných, na místo poslala speciální vůz Atego a další dvě posádky. Ve 12:40 byl traumaplán ukončen. Na místě zůstává jedna posádka záchranné služby, původně jich tam bylo šest.

Hasiči také začali stavět provizorní ochranu proti dalšímu pádu. Snažíme se vyhrabat další osoby. Na místo byl povolán sací bagr na sutiny. Požádali jsme Český červený kříž o spolupráci, uvedli hasiči na Twitteru.

V Mikulandské ulici je šest posádek záchranné služby a pět hasičských jednotek. Kvůli velkému počtu techniky složek integrovaného systému byl pro osobní dopravu zastaven provoz na sousedící Národní třídě. Na 11 minut byl dopoledne zastaven provoz tramvají, po poledni nemohly tramvaje chvíli jezdit kvůli odvozu těžké techniky z Mikulandské ulice. Nyní tramvaje po Národní jezdí.

V budově, v níž se zřítilo patro, bývala základní škola. Po přestavbě, kterou provádí firma Metrostav, se má objekt změnit na technologické a dílenské zázemí pro studenty Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM).

Zdroj: ČTK

 

Zprávy - další články