V Česku je nejpřísnější stupeň opatření. Přesto se novoroční oběd v Lánech uskuteční i s rodinami

28. prosince 2020·Zprávy·Lenka Skrzeczkova·ČTK

Ilustrační foto/ČTK

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš potvrdil, že se chystá počátkem ledna i s rodinou na novoroční oběd k prezidentovi Miloši Zemanovi do Lán. Návštěva je podle Babiše zcela v souladu s protiepidemickými opatřeními. Země je nyní kvůli šíření infekce covidu v nejpřísnějším stupni opatření, kdy je na veřejnosti povoleno setkání pouze dvou osob. Serveru iDNES.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček řekl, že setkání je i nadále plánováno na 3. ledna. Podle Babiše půjde o návštěvu v domácnosti, nikoli na veřejném místě. Organizaci tradičního setkání v době koronavirových restrikcí na sociálních sítích kritizují představitelé opozice.

“Je to jako návštěva v domácnosti, neboť lánský zámek je sídlem prezidenta republiky a pan prezident tam de facto bydlí. Taková návštěva je zcela v souladu s platnými protiepidemickými opatřeními,” napsal Babiš. Podobně se pro Deník N vyjádřil i ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO). Odkázal se na názor právního odboru ministerstva.

Už loni se tradičního setkání účastnily vedle manželek i děti obou politiků. Zemanova dcera Kateřina a Babišova dcera Vivien a syn Frederik.

Podle zástupců opozice je oběd v době restrikcí v rozporu s pravidly. “Obyčejný smrtelník málem nenavštíví ani vlastní matku, ale naši národní výtečníci jistě dostanou od ministra zdravotnictví výjimku,” uvedl na twitteru senátor TOP 09 Tomáš Czernin. Podle jeho stranického kolegy Marka Ženíška jde o ukázku arogance moci a pohrdání všemi pravidly.

Podle epidemiologa a bývalého poradce ministra zdravotnctví Rastislava Maďara patří prezident i premiér ke zdravotně rizikovým skupinám, proto si jistě pohlídají, aby všichni byli čerstvě negativně testovaní. “Platí to i pro včera (v neděli) očkovaného předsedu vlády, protože den po aplikaci první dávky ještě s ochranou počítat nemůže,” řekl.

Podle protiepidemického systému PES platí pro Česko nejpřísnější pátý stupeň opatření. “Setkat se mají maximálně dvě osoby, které spolu nevytváří homogenní skupinu, kterou jsou nebližší rodina nebo nejbližší kolegové. Rodinní příslušníci premiéra s prezidentem homogenní skupinou pravděpodobně nejsou, bylo by lepší protiepidemické omezení respektovat a setkat se jen ve dvou,” dodal Maďar.

Upozornil také na symbolickou roli, kdy by ústavní činitelé měli být vzorem. “Setkání s rodinami není za stávající epidemiologické situace podle mého názoru úplně vhodné gesto směrem k obyvatelům země, mnoho lidí se se svou rodinou už dlouho nevidělo a nějakou dobu své blízké ještě neuvidí. I proto, že neměli možnost dostat se na testy,” dodal.

Na pátý stupeň systému PES země přešla po vánočních svátcích v neděli 27. prosince a podle vlády v něm zůstane minimálně do 10. ledna. Opatření zahrnují mimo jiné zákaz nočního vycházení od 21:00, uzavření většiny obchodů a služeb, setkávání lidí mimo vlastní domácnost je omezeno na dvě osoby.

Zprávy - další články