V Česku vypukla EPIDEMIE chřipky. 12 zásad, které dodržovat, abyste neonemocněli

3. února 2018·Zprávy·Redakce

V celém Česku je chřipková epidemie. Pacientů přibývá ve všech krajích. Na 100.000 lidí připadá 1722 nemocných, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví. Oproti minulému týdnu stoupl jejich počet o 18 procent. Údaje hlásí lékaři krajským hygieniků, nemocných, kteří nepřišli do ordinací, tak může být ještě víc. O epidemii se hovoří, když se počet pacientů pohybuje mezi 1600 až 1800 nemocnými na 100.000 lidí. Co dělat nebo nedělat, abyste se chřipkou nenakazili?

“Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že je plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkulují oba typy virů s vyšším podílem chřipky typu B,” uvedla hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Nejvyšší podíl nemocných má Liberecký, Jihočeský, Jihomoravský, Středočeský a Ústecký kraj.

Chřipka se od běžné virózy liší rychlým nástupem, bolestí kloubů a tělesnou teplotou nad 38 stupňů Celsia.

12 zásad, které dodržujte, aby se vám chřipka vyhnula:

 1. Hygienici doporučují lidem, aby se vyhýbali větším uskupením lidí. Na přeplněné kino tedy během chřipkové epidemie raději zapomeňte.
 2. Dodržujte základní pravidla, jako je kýchání do kapesníku.
 3. Ruce si myjte vždy, když přijdete z venku.
 4. Ruce si myjte mýdlem z obou stran, mezi prsty i pod nehty.
 5. Po jízdě hromadnou dopravou si ruce otřete do vlhčených ubrousků nebo použijte dezinfekční gel.
 6. Pokud sedíte v práci v kanceláři s více lidmi, nezapomeňte větrat. Viry se uzavřených prostorech mohou udržet hodiny. Právě kanceláře, hromadná doprava a supermarkety jsou pro nákazu chřipkou nejrizikovější.
 7. Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů.
 8. Nejúčinnější prevencí je vyhnout se kontaktu s nemocnými.
 9. Neumytýma rukama se nedotýkejte obličeje, nesahejte si do očí. Virus se může šířit i spojivkami.
 10. Existuje i očkování, na které je už ale letos pozdě. Podle odborníků nestihne vakcína do nástupu epidemie vybudovat potřebné protilátky.
 11. Dostatečně spěte. Únavou bude váš organismus oslabený.
 12. Noste rukavice i čepici. Jedna venku nebudete muset sahat na kliky holýma rukama, jednak se prochladlé tělo hůře brání nemocím.

Zprávy - další články