V Indonésii mají ateisté strach o svůj život

25. srpna 2018·Zprávy·Barbora Pisingerová

Ilustrační foto

Když studovala na univerzitě v Jakartě, modlila se Luna Atmowijoyová pětkrát denně, byla členkou konzervativní islámské strany a odmítala stisknout ruku mužům, kteří nepatřili k její rodině. O deset let později se stala ateistkou a bojí se o svůj život, píše agentura AFP.

Tato žena byla mnohem fundamentalističtější než její velmi zbožní rodiče, ale jednoho dne začala pochybovat o své víře. Posléze dospěla k dříve nemyslitelnému závěru: usoudila, že bůh neexistuje.

Na takový postoj se zle pohlíží v nejlidnatější muslimské zemi na světě, kde ateisté, jichž tu je velmi málo, mají strach z násilností ze strany věřících, kteří jsou stoupenci tvrdé linie. Proto se třicetiletá Luna rozhodla vést dvojí život. Má dvě tváře a stále nosí islámský šátek. Žije u rodičů a neodvažuje se sdělit otci, že nyní už v boží existenci nevěří.

“V náboženství mi začalo vadit mnoho věcí. Nemohla jsem například přát veselé Vánoce nebo šťastný Vesak (oslavy narození Buddhy) lidem jiné víry,” říká Luna, která nevystupuje pod svým pravým jménem.

Indonésie uznává šest vyznání: islám, protestantismus, katolicismus, hinduismus, buddhismus a konfucianismus. Teoreticky je zde zákonem zajištěna svoboda vyznání. Kritizovat však náboženství, zejména islám, znamená vystavit se obvinění z rouhání a trestu odnětí svobody v zemi jihovýchodní Asie s 260 miliony obyvatel, z nichž je téměř 90 procent muslimů.

Úřady tvrdí, že ateismus není nelegální, ale za té podmínky, že ateista nebude popírat boží existenci veřejně. “Jakmile někdo začne šířit tuto myšlenku nebo ateismus, je tu problém,” přiznává Abdurraman Masud, ředitel agentury pro výzkum a rozvoj při ministerstvu náboženství.

Letos byl jeden student obviněn z urážky islámu, protože na svém facebookovém účtu srovnával Alláha s řeckými bohy a napsal, že korán není o nic více vědecký než slavný Pán Prstenů. Hrozí mu pět let vězení.

V roce 2012 byl jeden muž odsouzen ke 30 měsícům vězení za to, že na internetu kritizoval proroka Mohameda a označil se za ateistu.

Ateisté se kromě vězení bojí i toho, že na ně nyní zaútočí fanatičtí islamisté, kteří stojí za útoky proti náboženským menšinám. Radikální islamisté jim pravidelně na internetu vyhrožují smrtí.

“To nejhorší, co se nám může v Indonésii stát, je být zabit. Mám opravdu strach o život,”přiznává jeden pětatřicetiletý ateista.

Nikdo neví, kolik je v Indonésii ateistů. Malé skupiny se pravidelně setkávají ve velkoměstech, ale většina z nich se uchyluje k internetovým fórům, jako je Ptejte se, ateisté odpovídají. To má na Facebooku téměř 60 tisíc členů.

Indonéská ateistka Karina, která žije v Singapuru, se cítí být “méně sama” od té doby, co na Facebooku objevila účet pro ateisty v její vlasti.

Indonésie není jedinou zemí s muslimskou většinou, kde jsou lidé, kteří popírají boží existenci, v nebezpečí. Ateističtí blogeři byli usmrceni v Bangladéši, dalším ateistům vyhrožovali představitelé vlády v Malajsii a v Egyptě byli ateisté uvězněni.

Přestože je Indonésie často vyzdvihována pro umírněnou praxi islámu v zemi, mnozí ateisté soudí, že tomu tak není.

“Stala jsem se opatrnější,” říká Karina. “Stále na internetu kritizuji islám, ale nyní obezřetnějšími slovy. Dost se bojím o své přátele v Indonésii,” vysvětluje.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články