V mezinárodních vodách krouží loď se zachráněnými migranty: Nikdo jí nechce otevřít přístav

Italský ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini v pondělí řekl, že Itálie patrně odmítne přijmout další loď s migranty. V neděli nemohla v Itálii přistát loď neziskové organizace SOS Méditerranée s 629 migranty na palubě, které předtím nepřijala Malta. Plavidlo je dosud v mezinárodních vodách mezi Maltou a Itálii a nemá kde přistát. Itálie a Malta musí umožnit "okamžité vylodění" migrantů, uvedla OSN.

V noci na pondělí bylo u libyjských břehů z moře vyzdviženo dalších 800 migrantů. K Itálii plují v lodi neziskové organizace Sea Watch. Ani tuto loď nechce Salvini do italských přístavů pustit.

“A dost. Záchrana života je sice povinnost, ale udělat z Itálie obrovský uprchlický tábor nikoli. Itálie už nebude dál přikyvovat a poslouchat,” napsal na facebooku Salvini.

“Dnes operuje u libyjských břehů loď Sea Watch 3. Patří německé neziskové organizaci a pluje pod holandskou vlajkou. Po několikáté nabere migranty a chce je samo sebou dopravit do Itálie. Německá organizace, holandská vlajka, Malta nic nedělá, Francie migranty odmítá a Evropě je to jedno,” dodal ministr a zároveň šéf protiimigrační strany Liga, která chce prosadit masové deportace migrantů bez patřičných dokumentů.

123 osamocených dětí

Na lodi Aquarius organizace SOS Méditerranée se nachází 629 uprchlíků, z toho 123 nezletilých bez doprovodu, 11 dalších dětí a 7 těhotných žen. Loď má kapacitu 550 osob. Itálie ji do přístavu nepustila v neděli a obrátila se na Maltu, aby migranty přijala ona. Od té doby loď krouží v mezinárodních vodách. Uprchlíkům na lodi údajně docházejí potraviny a k místu mají připlouvat další nechtěné lodě.

Malta uvedla, že záchranné operace se uskutečnily v mezinárodních vodách u Libye a koordinovala je Itálie. Zdůraznila, že případ tím pádem nespadá do její kompetence. Nezisková organizace na Twitteru informovala, že lidé na palubě o diplomatické roztržce nevědí.

Blokáda bude pokračovat

Malta, kde žije méně než půl milionu obyvatel, dále poukázala na to, že už tak přijala více migrantů na hlavu než Itálie. Ta od roku 2014 vstřebala 600 000 uprchlíků vyzdvižených z moře.

“Chceme vyslat jasný signál,” komentoval zavření přístavů poslanec Ligy Nicola Molteni. “Buďto se (uprchlíkům) otevřou i další přístavy – na mysli mám Barcelonu, Marseille a Maltu – anebo bude blokáda pokračovat,” dodal. Uzavření přístavů má podle něj popíchnout EU, která podle Ligy Itálii během migrační krize nijak nepomáhá.

Zdroj: ČTK