V okresech Cheb, Sokolov a Trutnov vláda omezila pohyb. Opatření začnou platit od půlnoci na pátek

11. února 2021·Zprávy·Lenka Skrzeczkova·ČTK

Ministr zdravotnictví Jan Blatný vystoupil 25. ledna 2021 v Praze na tiskové konferenci po jednání vlády. Foto: ČTK

Vláda omezila kvůli šíření covidu-19 pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov. Lidé, kteří tam bydlí, nebudou moci až na výjimky okres opouštět, jiní do něj nebudou moci, řekl ve čtvrtek ráno po mimořádném jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO). Opatření bude platit od půlnoci na pátek do konce nouzového stavu. Pokud ho Sněmovna neprodlouží, bude končit v neděli 14. února. Vláda by v tom případě většinu opatření převedla pod zákon o ochraně veřejného zdraví, to by ale podle Blatného bylo možné pouze omezeně.

Regiony obdrží roušky

Stát do třech nejpostiženějších regionů pošle roušky, do škol respirátory. Vláda dnes rozhodla, že stát pošle půl milionu roušek do Královéhradeckého kraje, půl milionu do Karlovarského. Lidé tam budou mít povinnost na veřejných místech nosit alespoň chirurgické roušky, podle Blatného by raději měli používat respirátory.

Zaměstnavatelům v těchto okresech vláda doporučila režimová opatření na pracovištích, využití práce z domu a antigenní testování, uvedl Blatný. Na dodržování opatření má podle něj dohlížet na příjezdových silnicích policie. Pokud by síly nestačily, požádala by vláda o pomoc armády, řekl Blatný.

Omezení se nevztahuje na dojíždějící

Omezení pohybu nebude platit pro školáky. Výjimku mají mít lidi, kteří dojíždějí do práce nebo budou muset opustit domov kvůli zajištění bezpečnosti. Do okresů nebudou moci podle Blatného přijíždět lidé, kteří tam mají nemovitosti, ale trvale tam nebydlí. Lidé se tam budou moci vydat ven k zajištění potřeb pro zvířata, kvůli cestě do kostela či na úřad. Vždy budou muset ale deklarovaný účel cesty doložit.

Opatření se nebude vztahovat na tranzit, řidiči kamionů v okresech ale nebudou smět zastavit.

Zpřísnění omezení Blatný vysvětlil tím, že v daných okresech je počet nakažených třikrát až čtyřikrát vyšší než v dalších oblastech. Nemocnice tam mají plné kapacity.

Vedení Karlovarského kraje zpřísnění očekávalo

Zpřísněná opatření v okresech Cheb a Sokolov vedení Karlovarského kraje očekávalo. Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka (STAN) jsou vymahatelná, pokud se upřesní například, jak budou lidé prokazovat účel svých cest. Na distribuci ochranných pomůcek, kterou vláda přislíbila, se začne kraj neprodleně chystat, řekl ČTK.

Zprávy - další články