V Praze se demonstrovalo proti zvolení Ondráčka, akci uvítal i Horáček

Několik desítek lidí dnes večer demonstrovalo před Poslaneckou sněmovnou proti zvolení Zdeňka Ondráčka (KSČM) do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Vadí jim Ondráčkova minulost, nynější poslanec v roce 1989 zasahoval jako policista proti demonstracím kritiků tehdejšího režimu. Část poslanců ale volbu Ondráčka zpochybnila a hlasování se patrně bude později večer opakovat.

Demonstranti se shromáždili před hlavním vchodem do Sněmovny. Měli s sebou několik českých a evropských vlajek a transparenty odsuzující Ondráčka, jeden protestující přišel v uniformě předlistopadové Veřejné bezpečnosti. Demonstranti hvízdali, v jednu dobu sborově zpívali píseň Modlitba pro Martu, která se stala neoficiální hymnou demonstrací v roce 1989.

Protestní akci uvítal i prezidentský kandidát Michal Horáček. “Dnes nejde jen o šéfa nějaké komise. Rozhoduje se o morálních základech státu. Étos 17. listopadu spočívá v ochotě myšlenku sametové revoluce hájit, ne v pokládání věnců. Může se stát, že budeme muset občanskou odvahu projevovat častěji. Díky všem před Sněmovnou,” napsal na twitteru.

Sněmovna dnes na druhý pokus zvolila Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS, když minulý týden ve volbě neuspěl. Proti jeho nominaci protestovali ODS, Piráti, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 i STAN. Volba se ale pravděpodobně bude opakovat. Volební komise podle části poslanců špatně určila počet hlasů nutných ke zvolení.

Zdroj: ČTK