V soutěži zvítězila aplikace ukazující zadluženost obcí a výdaje

16. září 2018··Barbora Pisingerová

Vítězem druhého ročníku Hackatonu veřejné správy jsou tvůrci aplikace Míra zadluženosti obcí versus vybrané výdaje. Výsledky v sobotu v sídle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) v Praze vyhlásili porotci. Aplikace, která by měla být dostupná přes webové stránky NKÚ, přináší informace, jak jsou které obce zadlužené a jak při svém dluhu hospodařily s výdaji na dary, cestovné a reprezentaci, řekla ČTK Gabriela Kiššová z vítězného týmu.

“Častokrát jsme viděli články, že se obce zadlužily a dostaly se do insolvenčního řízení nebo jsou v dluzích a nedokážou se z nich vyhrabat. To byl takový prvotní impuls – zmapovat v ČR všechny obce, jak jsou na tom s tou zadlužeností a jestli se drží té doporučené hranice, že by se neměly zadlužit více než z 25 procent,” řekla ČTK Kiššová.

Ministerstvo financí sleduje podíl cizích zdrojů obcí k celkovým aktivům, který udává míru zadlužení majetku obce nebo kraje. Podíl aktiv krytý cizími zdroji by neměl překročit 25 procent. Loni tuto hodnotu překročilo 93 obcí a osm krajů. Nejvyšší hodnoty mají obce Turovice (709 procent) a Prameny (224 procent). Jsou tak výrazně ohroženy platební neschopností.

Kiššová dodala, že v aplikaci se dají najít údaje o hospodaření obcí proti výdajům za poslední dvě volební období, občané si tak můžou před komunálními volbami podívat, zda jejich obec hospodařila šetrně.

Organizátoři upozorňují na to, že si veřejná správa v Česku dosud pořídila zhruba 7300 informačních systémů za 110 miliard korun. Roční náklady na jejich údržbu činí asi 25 miliard. Podle nich je v datech ukryto velké množství informací, mnoho z nich je ale zadáváno špatně či neúplně, některá data jsou duplicitní a jiná zase chybí. Na to prezident NKÚ Miloslav Kala upozorňoval už loni. “Nedaří se to zlepšovat, vůbec. Žádný posun v tom není,” řekl dnes ČTK Kala.

Druhé místo obsadila aplikace $Obec (Srovnávač obcí), na třetím dílo studentů ze Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech Poznej svoji obec, okres, kraj. Programátoři museli pracovat s dostupnými veřejnými datovými sety, na přípravu aplikací měli 24 hodin. Druhého ročníku se zúčastnilo kolem 70 programátorů, zhruba o deset více než loni.

Loňský ročník vyhrála aplikace Hazard versus exekuce, která monitoruje míru exekucí v oblastech, kde jsou povolené herní automaty.

Zdroj: ČTK

- další články