V úterý se rozbíhá program umožňující mladým zdarma cesty po EU

11. června 2018·Zprávy·Barbora Pisingerová

Od úterý až do 26. června mohou mladí lidé v EU získat některou z celkem 15 000 jízdenek, s nimiž budou moci v červenci, srpnu a září projet a objevit Evropu. Půjde o první kolo iniciativy nazvané DiscoverEU. Podle komisaře pro mládež, vzdělání, kulturu a sport Tibora Navracsice chce do budoucna komise věc rozvinout a umožnit mezi lety 2021 až 2027 bezplatné cesty po EU až 1,5 milionu čerstvě osmnáctiletých cestovatelů.

Právě lidé, kterým bylo nedávno osmnáct, mohou nyní o jízdenku požádat. Předložit musí své osobní údaje a další informace o cestě, kterou hodlají – nejvýše v pětičlenné skupině – podniknout. Budou ale také muset odpovědět na pět otázek v kvízu, které se budou týkat Evropského roku kulturního dědictví 2018, iniciativ EU zaměřených na mladé lidi a nadcházejících voleb do Evropského parlamentu.

Vybraní účastníci se musí vydat na cestu mezi 9. červencem a 30. zářím 2018. Mohou cestovat po dobu maximálně 30 dní a navštívit až čtyři zahraniční destinace.

“Osobní zkušenost nemůže zprostředkovat žádná kniha či dokument. Jsem přesvědčen o tom, že tato zkušenost může změnit k lepšímu život nejen našich mladých cestovatelů, ale také komunit, které navštíví,” poznamenal dnes Navracsics.

V první fázi iniciativy s letošním rozpočtem 12 milionů eur (přes 308 milionů Kč) je k dispozici 15.000 jízdenek pro léto, pro podzimní druhé kolo má být k dispozici dalších 5000.

Pro příští víceletý rozpočet na roky 2021 až 2027 počítá pro DiscoverEU komise s rozpočtem 700 milionů eur (asi 17,5 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články