Ve Francii i přes kroky ohlášené Macronem pokračují blokády

11. prosince 2018·Zprávy·Barbora Pisingerová

Na mnoha místech Francie v úterý pokračují blokády silnic na protest proti vládě prezidenta Emmanuela Macrona. Demonstrace neutichly ani po pondělním proslovu šéfa Elysejského paláce, v němž Macron slíbil hospodářská a sociální opatření, která by měla zmírnit dopad vládních hospodářských reforem na obyvatele a zamezit dalším protestům takzvaných žlutých vest.

Jeden ze zástupců tohoto hnutí ale již podle deníku Le Figaro apeloval na demonstrující, aby v sobotu už popáté vyrazili do ulic. Hnutí ale není jednotné a další jeho představitelé naopak vyzvali k příměří. “Nyní musíme tuto krizi ukončit, protože nemůžeme strávit zbytek života na kruhových objezdech,” řekla umírněná zástupkyně žlutých vest Jacline Mouraudová.

K dalším protestům proti reformě maturit, středních škol a mechanismu nástupu na vysoké školy vyzval také studentský svaz. Ráno podle francouzského tisku demonstrovali studenti asi 170 lyceí po celé zemi. Zatím ale nejsou zprávy o násilnostech podobných těm z minulého týdne.

Macron po několikatýdenním mlčení v pondělí večer ohlásil mimo jiné daňové úlevy i zvýšení minimální mzdy. Jeho proslov sledovalo na několika televizních stanicích 21 milionů Francouzů, údaje z jiných médií zatím nejsou k dispozici. To je podle serveru 20minutes.fr o dva miliony více než v červenci během finále mistrovství světa ve fotbale, v němž Francie hrála proti Chorvatsku a který jen na kanále TF1 sledovalo 19,3 milionu Francouzů.

Francouzský tisk se ale dnes shoduje, že hlavě Francie se nepodařilo přesvědčit levici ani pravici a také protestující mají podle něj pocit, že je Macron nevyslyšel.

Před poslance dnes odpoledne předstoupí premiér Édouard Philippe, jenž oznámí podrobnosti kroků, které v pondělí avizoval Macron.

Šéf poslanců Macronovy strany Republika v pohybu (REM) Richard Ferrand připustil, že Francie bude muset “bezpochyby zvýšit rozpočtový deficit”, ale stane se tak podle něj pouze dočasně. Vládní mluvčí Benjamin Griveaux uvedl, že ohlášená opatření vyjdou na osm až deset miliard eur (207 až 258 miliard Kč).

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články