Vedení Prahy se promění, ČSSD vypadla, jedná se o koalici bez ANO

Vedení hlavního města se po komunálních volbách výrazně promění. Do zastupitelstva se dostane se srovnatelným výsledkem pětice stran, vyjednávat se chystají Piráti, nové hnutí Praha Sobě a blok Spojené síly pro Prahu, v němž jsou zastoupeni lidovci, TOP 09 a STAN. Mimo vedení města tak mohou zůstat ANO a ODS. V zastupitelstvu poprvé od roku 1990 nezasednou zástupci ČSSD a KSČM.

V polovině sčítání se o prvenství přetahovali Piráti a ODS, kteří měli shodně kolem 17,5 procenta hlasů. ANO zatím dostalo přes 16 procent, těsně pod touto hranicí se držely výsledky hnutí Praha Sobě a Spojených sil pro Prahu. ČSSD a KSČM podle propočtů ČTK nepřekročí potřebnou pětiprocentní hranici. Z dosud vládnoucí kolice ANO s ČSSD a Trojkoalicí Zelených, lidovců a STAN ve vedení města pravděpodobně mohou zůstat zastoupeny jen poslední dvě jmenované strany.

O povolebním vyjednávání s Piráty a s blokem Spojené síly pro Prahu informoval lídr hnutí Praha Sobě Jan Čižinský. Do volebního štábu Praha Sobě míří předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a lídr kandidátky Pirátů do zastupitelstva hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. Čižinský znovu potvrdil, že nebude spolupracovat s ODS. Pospíšil uvedl, že jeho uskupení má nejblíže k Čižinského hnutí. “Podařilo se splnit základní cíl zabránit předdomluvené koalici ODS a ANO,” řekl Hřib.

Podle premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše výsledky v Praze nevypadají dobře. Považuje to za důsledek dosavadního působení zástupců ANO v hlavním městě.

ANO v minulých obecních volbách v Praze zvítězilo, jako nováček komunálních voleb získalo zhruba 22 procent hlasů a 17 křesel v zastupitelstvu. Druhá TOP 09 s víc než pětinou hlasů měla 16 mandátů. Trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a STAN obsadila osm křesel, po osmi zastupitelích měly také ODS a ČSSD. Čtyři místa v zastupitelstvu získali shodně komunisté a Piráti.

Primátorem se po volbách stala Adriana Krnáčová, která vedla kandidátku ANO. V jedenáctičlenné pražské radě obsadilo ANO pět míst, ČSSD a Trojkoalice po třech radních.