Vicepremiér Jan Hamáček obhájil funkci předsedy ČSSD. Místopředsedy jsou čtyři nováčci

9. dubna 2021·Zprávy·Lenka Skrzeczkova·ČTK

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. (Foto: ČTK)

Vicepremiér Jan Hamáček obhájil funkci předsedy vládní ČSSD. V prvním kole on-line hlasování dnešního sjezdu porazil díky 140 hlasům z 270 vyzyvatele ministra zahraničí Tomáše Petříčka a poslankyni Kateřinu Valachovou. Hamáček po zvolení řekl, že sociální demokraty čeká před sněmovními volbami šest měsíců tvrdé práce. Slíbil, že se strana pod ním udrží ve Sněmovně. Místopředsedy strany jsou čtyři nováčci.

Hamáček v prvním kole získal podporu 140 delegátů, Petříček obdržel 95 hlasů a Valachová 23. Všechny kandidáty odmítlo 12 účastníků sjezdu s právem hlasovat. “Jsem připraven udělat maximum a pracovat na sto procent. Věřím, že to vidíme stejně. Pojďme do toho, zvládneme to. Slíbil jsem, že sociální demokracii do Sněmovny dovedu, a na tom trvám,” řekl Hamáček.

Místopředsedy ČSSD jsou čtyři nováčci

Řadovými místopředsedy ČSSD v pátek zvolil sjezd bývalou poslankyni Janu Váhalovou, starostu Hvozdné na Zlínsku Josefa Říhu, bývalého hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka, ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, která funkci obhajovala, a šéfa okresní organizace Praha – východ Jana Tvrdého. Delegáti všechny zvolili hned v prvním kole.

Nejvyšší počet hlasů získala Váhalová, za ní se umístil Říha, kterého zmínil jako možného nového místopředsedu znovuzvolený předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Do svého týmu si přál také Běhounka.

Hamáček průběh volby a celého dne sjezdu, který se poprvé odehrává v on-line prostoru, po vyhlášení výsledků pochválil. “Ukázali jsme nejen, že umíme diskutovat, ale také volit a fungovat v digitálním světě. Jsem rád, že jsme to zvládli, spousta lidí se toho bála – je to demokracie v přímém přenosu a zvládli jsme to,” uvedl. Sjezd v sobotu pokračuje programovou diskusí.

Tým úzkého vedení strany doplnil už v dřívější volbě statutární zástupce Hamáčka Roman Onderka. Stejně jako Maláčová obhájil funkci. Ve vedení ČSSD v pátek naopak skončili ministr zahraničí Tomáš Petříček, který byl Hamáčkovým vyzyvatelem společně s poslankyní Kateřinou Valachovou, poslanec Ondřej Veselý a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Zprávy - další články