Na Kutnohorsku už nejsou nutné roušky, dál platí zákazy návštěv

Na Kutnohorsku už nebude nutné nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorech a zrušena jsou i další mimořádná opatření vyhlášená kvůli zvýšenému výskytu koronaviru. Nošení roušek je nadále nutné ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb. V platnosti zůstává také zákaz návštěv v nemocnicích a domovech pro seniory, řekli ČTK po pátečním jednání krizového štábu města starosta Josef Viktora (ANO) a mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

Mimořádná opatření byla vyhlášena před týdnem kvůli ohnisku covidu-19 v Církvici. Protože je nárůst počtu nakažených minimální, hygienici navrhli jejich zmírnění. Nový režim začne platit od okamžiku zveřejnění na úřední desce, což by mělo být v pátek.

“Přistoupili jsme k maximálnímu možnému rozvolnění. Byla zrušena veškerá opatření týkající se nošení roušek po úřadech a v obchodech. Jediné omezení, které zůstalo, je zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních a zařízeních. Na doporučení lékařů zůstává povinnost roušek v ambulancích. Jinak se vracíme k běžnému režimu,” uvedl Viktora. Šalamunová dodala, že se ruší také veškerá omezení počtu účastníků hromadných akcí.

Ohnisko koronaviru v Církvici se objevilo počátkem měsíce v pobočce firmy HR Partner CZE, její provoz byl uzavřen. Původně bylo nakažených 13, poté začali přibývat další. V souvislosti se zdrojem nákazy onemocněli i tři lidé na kutnohorském pracovišti firmy Foxconn. Ve čtvrtek přibyli v souvislosti s církvickým ohniskem dva pozitivně testovaní, celkem jich bylo 53. Podle hygieniků je další nárůst už minimální.

Zprávy koronaviru měly nepříznivý dopad na turistický ruch v Kutné Hoře. Provozovatelé hotelů a správci památek si stěžovali na úbytek výletníků. Viktora věří, že se nyní situace zlepší.