VÝSTRAHA: Ve čtvrtek nás opět potrápí ledovka. Vydrží až do pátku!

5. prosince 2018·Zprávy·Karolína Stránská

Meteorologové varovali před ledovkou, která se začne při mrznoucím dešti tvořit ve čtvrtek ráno. Nejdříve zasáhne jihozápadní polovinu Čech, postupně se rozšíří na většinu republiky. Na Moravě a ve Slezsku se ledovka objeví později, může ovšem vydržet až do pátečního dopoledne, vyplývá z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

“Ve čtvrtek čekáme od západu sněžení nebo déšť, který bude místy zpočátku v Čechách, postupně v noci na pátek a v pátek dopoledne i na Moravě a ve Slezsku namrzat a tvořit ledovku,” uvedli meteorologové.

Nynější výstraha je s nízkým stupněm nebezpečí. V uplynulých dnech vydávali meteorologové výstrahu na ledovku s extrémním stupněm nebezpečí. Například v pondělí námraza výrazně zkomplikovala cesty na silnicích i železnicích hlavně na Moravě. Do dnešního dopoledne platilo v části republiky varování před náledím, vážnější problémy ale nenastaly.

Zatímco náledí vzniká postupným mrznutím kapek deště nebo roztátého sněhu na povrchu země, ledovka je průvodním jevem mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení. Ledovka se tedy může se objevit nejen na zemi, ale také na větvích stromů, trolejích či drátech elektrického vedení.

Zprávy - další články