Za nehodu vlaků u obce Mříč mohlo nedostatečné vybavení soupravy

3. května 2018··Lukáš Vaněk

Ilustrační foto.

Podle Federace strojvůdců ČR stojí za dnešní srážkou vlaků u obce Mříč na Českokrumlovsku nedostatečné technické vybavení jedné ze souprav. Elektronické zabezpečení zastavilo jen jeden vlak, druhý kvůli chybějícímu zařízení pokračoval v jízdě, stojí v prohlášení federace. Podle ní se jedná o pochybení dopravce, kterým je na trati z Českých Budějovic do Černého Kříže společnost GW Train. Jeho vyjádření se ČTK nepodařilo získat. Při dnešní nehodě u Mříče bylo zraněno 14 lidí, z toho čtyři středně těžce.

Jak je možné, že v běžném provozu jsou na našich tratích nezodpovědnými dopravci nasazována i vozidla, jež svým vybavením neodpovídají požadavkům na zajištění bezpečnosti železničního provozu?” uvedl za federaci strojvůdců Libor Poláček.

Příčinou nehody na jednokolejné trati byla pravděpodobně chyba, když jeden vlak vjel na jednokolejné trati do místa přes zákaz.

Ve vlacích, které se dnes srazily, jelo přibližně 50 lidí. Nejvážnější újmu utrpěla mladá žena, již záchranáři ošetřili s podezřením na poranění hlavy a s podvrtnutou krční páteří. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému včetně vrtulníku.

Provoz na trati byl celý den přerušený, trať se podařilo uvolnit až večer. “Práce na místě v podvečer zkomplikoval i přívalový déšť,” řekl ČTK mluvčí správy Marek Illiaš. Vlaky zde ovšem budou moci jezdit jen omezenou rychlostí do deseti kilometrů za hodinu.

Zdroj: ČTK

- další články