Zadlužení českých domácností v březnu stouplo na 1,665 bilionu Kč

30. dubna 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Ilustrační foto.

Zadlužení českých domácností u bank a družstevních záložen se za březen zvýšilo o 8,3 miliardy korun na 1,665 bilionu Kč. Meziročně bylo jejich zadlužení vyšší téměř o 109 miliard korun. Dluhy nefinančních podniků mezi koncem února a března vzrostly o 2,3 miliardy na 1,105 bilionu Kč. V porovnání s loňským březnem stouply o 59,5 miliardy. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Česká národní banka.

Dluhy domácností rostou nepřetržitě od února 2016, nejvíce peněz si lidé půjčují na bydlení. Úvěry na bydlení dlouhodobě tvoří zhruba tři čtvrtiny dluhů domácností.

Zadlužení nefinančních podniků za poslední rok kolísalo. Za loňský březen kleslo, poté až do října rostlo, ve zbytku roku se naopak snižovalo. Po lednovém zvýšení se dluhy firem v únoru vrátily k poklesu. Mezi úvěry poskytnutými podnikům v ČR mají v členění podle původní doby splatnosti nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry, v březnu se na celku podílely téměř 54 procenty.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články