Zástupci KLDR a USA ve Švédsku obnovují jaderné rozhovory

5. října 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

 Představitelé Severní Koreje a Spojených států v sobotu ve švédské metropoli Stockholmu zahájili nové rozhovory ve snaze ukončit několikaměsíční pat ve vyjednávání o severokorejském jaderném programu. Informují o tom zpravodajské agentury Kjódó a AFP. Jde o první pracovní schůzku od červnového setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem na mezikorejské hranici, při které se dohodli na restartu rozhovorů stagnujících od února.

Ve Švédsku se dnes potkávají týmy vedené hlavními vyjednavači obou stran: Stephenem Biegunem a Kim Mjong-kilem. Dějištěm schůzky je konferenční centrum na ostrově Lidingö na okraji Stockholmu, které je přísně střežené policisty. AFP uvádí, že první auta se zatemněnými skly přijela na místo už v 09:00.

“Těší mě, že pracovní delegace Spojených států a KLDR jsou ve Švédsku kvůli rozhovorům,”uvedla na twitteru šéfka švédské diplomacie Ann Lindeová. “Dialog je nutný pro dosažení denuklearizace a dojednání míru,” dodala.

Americko-severokorejské rozhovory stagnují od únorového summitu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji, který skončil předčasně a bez dohody kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces.

Motivace k dohodě sílí

USA žádají, aby se Severokorejci nejprve vzdali vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Analytici podle agentury Reuters soudí, že pro lídry obou stran sílí motivace dosáhnout dohody, což však neznamená, že po měsících napětí bude možné nalézt společnou řeč. KLDR tento týden jen den po oznámení nových vyjednávání informovala, že provedla úspěšný test nové balistické rakety odpalované z ponorky.

Nový signál z Washingtonu

Kjódó uvádí, že hlavní severokorejský vyjednavač před cestou do Švédska vyjádřil optimismus, přičemž mluvil o “novém signálu” ze strany Washingtonu.

Podle japonské agentury není jasné, jaký signál měl na mysli. Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton nedávno vyjádřil názor, že severokorejský režim se nikdy dobrovolně jaderných zbraní nevzdá.

Zprávy - další články