Zavražděný novinář Kuciak údajně mapoval i praní peněz drogovou mafií v Tatrách

24. července 2018·Zprávy·Lukáš Vaněk

Na Slovensku byl zavražděn investigativní reportér Ján Kuciak, který pracoval pro online zpravodajský portál Aktuality.sk. Kuciak se stal obětí vraždy spolu se svou partnerkou ve svém bydlišti. Nejpravděpodobnějším motivem vraždy byla podle policie jeho investigativní novinářská práce.

Slovenský novinář Ján Kuciak před tím, než jej v únoru i se snoubenkou zavraždil dosud neznámý pachatel, pracoval i na případu, jak mezinárodní drogový gang z Belgie s vazbami na italskou mafii pral na Slovensku peníze. Pátrání popsaly weby Aktuality.sk a Investigace.cz. Slovenská policie se v reakci zdržela podrobnějšího vyjádření s tím, že věcí se zabývá tým vyšetřující Kuciakovu vraždu.

Belgická policie nás požádala o mezinárodní součinnost, kterou jsme poskytli. Bližší informace nemůžeme poskytnout, protože i touto věcí se zabývá tým vyšetřující vraždu Jána Kuciaka,” řekl mluvčí slovenské policie Michal Slivka podle serveru Noviny.sk.

Silvio Aquino, šéf gangu, který pašoval přes přístavy v Rotterdamu a Antverpách kokain z Jižní Ameriky, podle zmíněných webů od roku 2012 údajně pral své peníze i přes hotel v tatranské obci Stará Lesná, kde pracovala jeho slovenská manželka. Aquina zastřelila skupina útočníků v roce 2015, údajně při nepovedeném pokusu o únos, členové jeho gangu skončili před soudem v Belgii.

Kauza je označována za jeden z největších drogových případů v dějinách Belgie. Oficiální vyšetřování obchodu s kokainem a jeho pašování zahrnovalo 34 obviněných. Zabavené věci měly hodnotu přes osm milionů eur (více než 200 milionů Kč). Podle odhadu žalobců jen během osmi měsíců, po které policie Aquinovy sledovala, dovezli do Evropy 2400 kilogramů vysoce kvalitního kokainu a vydělali nejméně 20 milionů eur (přibližně půl miliardy korun).

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články