Zeman: AfD je proti Benešovým dekretům, což není v zájmu ČR

Alternativa pro Německo (AfD) je podle prezidenta Miloše Zemana proti Benešovým dekretům, což není v českém národním zájmu. Prezident to v pátek řekl novinářům v Berlíně, kde zakončil svou třídenní návštěvu Německa. Dal také najevo, že si přeje pokračování současné německé koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD).

“Samozřejmě, že AfD je strana protiimigrační, a to je mi nesporně sympatické,” podotkl český prezident při hodnocení německé politické scény. Je ale dobré “přečíst si její program jako celek a najednou zjistíte, že AfD odsuzuje Benešovy dekrety,” uvedl. Ve skutečnosti se však dlouhodobý program protestní strany, ani její program pro loňské volby do Spolkového sněmu tomuto tématu vůbec nevěnuje. Volební lídryně AfD Alice Weidelová loni před volbami zahraničním novinářům v Berlíně řekla, že Benešovy dekrety pro její stranu nejsou důležité téma.

Na základě Benešových dekretů byli po druhé světové válce sudetští Němci v Československu zbaveni občanství i majetku.

V Německu je mu mírně sympatická sociální demokracie, s jejímiž představiteli se během své návštěvy spolkové republiky opakovaně setkal. Dnes ještě jednal s bývalým sociálnědemokratickým kancléřem Gerhardem Schröderem.

Zdroj: ČTK