Zemřel vědec a autor slavných kreslených vtipů Pavel Kantorek. Bylo mu 75 let

6. srpna 2017·Zprávy·Redakce

Ve věku 75 let zemřel v Kanadě český autor kreslených vtipů a vědec Pavel Kantorek (na archivním snímku z 19. října 2011). V roce 1968 emigroval, v Kanadě působil jako univerzitní profesor.

Ve věku 75 let zemřel v Kanadě vědec a jeden z nejznámějších českých autorů kreslených vtipů Pavel Kantorek. Serveru iDnes.cz to dnes řekl Kantorkův bratr Jan. V srpnu 1968 po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa Kantorek emigroval a před svou smrtí působil jako univerzitní profesor v Torontu.

Kantorek byl rodákem z Olomouce a v Brně vystudoval přírodní vědy. Již tehdy kreslil vtipy a role humoristy a vědce se mu podařilo úspěšně propojit. “Vědec musí mít smysl pro humor a naopak – humorista by měl znát logiku,” řekl před lety ČTK.

Jeho vědeckou i výtvarnou kariéru ale již v začátcích, když mu bylo 26 let, přerušila sovětská okupace Československa. Ani v emigraci se však humoru nevzdal. “Těch vtipů bylo několik tisíc. Od 70. let vycházely ve Švýcarsku, v Německu, v Kanadě a po listopadu se opět objevily i tady,” říkal sám Kantorek. Kromě vtipů byl také autorem kreslených povídek, zejména se zvířecí a vědeckou tematikou.

Po sametové revoluci v roce 1989 se do Česka rád vracel, jezdil do Prahy nebo na chalupu. Pracoval ale v Kanadě, kde byl profesorem na Fakultě inženýrství a aplikovaných věd na Reyrsonově univerzitě v Torontu.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články