Ženy musí vydělávat méně, protože jsou menší a hloupější, řekl europoslanec. Za výrok dostal trest

14. března 2017··Redakce

Janusz Korwin-Mikke, Zdroj: Reprofoto ITV

Polský europoslanec Janusz Korwin-Mikke přijde za své urážlivé výroky o ženách o část peněz, na které má nárok, po deset dní se nebude smět účastnit práce parlamentu a rok nebude moci Evropský parlament nijak reprezentovat. O trestu, který je podle příslušné tiskové zprávy bezprecedentně tvrdý, rozhodl nový předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani.

Europoslanec, už dlouhou dobu známý svými skandály, v debatě o nerovnosti v odměňování žen a mužů nedávno prohlásil, že nižší platy žen pokládá za samozřejmé. “Protože jsou slabší, menší a méně inteligentní, musejí také méně vydělávat,” vysvětlil svůj postoj.

“Nebudu tolerovat takové chování,” reagoval dnes Tajani, který vyšetřování této záležitosti zahájil na základě hned několika stížnosti, které podali poslancovi kolegové z europarlamentu. Od europoslanců se podle něj čeká, že budou své povinnosti vykonávat s patřičnou důstojností. “Urážkou všech žen předvedl poslanec své pohrdání našimi nejzákladnějšími hodnotami,” dodal Tajani, který se dnes omluvil všem, jichž se mohla slova polského europoslance dotknout.

Čtyřiasedmdesátiletý polský europoslanec, který není členem žádné frakce, zastupuje v parlamentu stranu Svoboda (dříve KORWIN), které sám předsedá.

Nyní Korwin-Mikke přijde na 30 dní o paušální denní příspěvky. Těchto 306 eur (přes 8200 Kč) vyplácí europarlament na pokrytí výdajů, které jeho členové hradí v období parlamentní činnosti, pokud svou přítomnost potvrdí podpisem. Příspěvek se snižuje na polovinu, pokud se europoslanecnezúčastní více než poloviny jmenovitých hlasování ve dnech plenárního jednání.

Zdroj: ČTK

- další články