Zesnulému Formanovi vzdává hold celý svět

14. dubna 2018·Zprávy·Lukáš Vaněk

V denících a filmových serverech vyšlo několik nekrologů, v nichž autoři vzdávají Formanovi hold. Jeho kolegové a herci jej zase vykreslili jako osobnost, která výrazně ovlivnila světovou kinematografii. Smutná zpráva se rozšířila i po sociálních sítích.

Miloš Forman zemřel v americkém Connecticutu v pátek po krátké nemoci. Bylo mu 86 let.

O úmrtí celosvětově uznávaného filmaře okamžitě informovaly všechny významné světové agentury, deníky, zpravodajské servery i televizní a rozhlasové stanice. Nekrology se krátce po zveřejnění smutné zprávy objevily jak v odborných periodikách jako jsou Variety či Hollywood Reporter, tak v předních denících jako The New York Times, Independent či Die Welt.

[totalpoll id=”229744″]

List New York Times píše o Formanovi jako o tvůrci, který neustále konfrontoval Hollywood svým podvratným duchem a který patřil k filmařům, kteří se snažili spojit tvorbu divácky úspěšných snímků s citem pro nekonformní témata. “Miloš Forman, antiautoritářský režisér, který měl jedinečnou citlivost pro americká témata, jež nahlížel svým potutelným, satirickým způsobem,” napsal The Hollywood Reporter.

Reakce na Formanovo úmrtí zaplavily i sociální sítě. “Jeho filmografie je jedinečná a ukazuje, že byl v srdci rebelem a měl v sobě ducha lidskosti,” napsal na twitteru britský režisér a scenárista Edgar Wright. Herec Antonio Banderas Formana ocenil jako “génia kinematografie a mistra ve zpodobnění lidské situace”.

Zdroj: ČTK

 

Zprávy - další články