Zraněný školák přivolal k havárii u Deblína pomoc. Zachránil život dvěma lidem

8. července 2020··Barbora Pisingerová

Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek (vlevo) přijal 8. července 2020 osmiletého Adama Felkla, který v červnu při dopravní nehodě mezi Velkou Bíteší a Deblínem na Brněnsku zachránil život spolužákovi a jeho matce. Adam po havárii, po které zůstali v autě zaklínění ostatní dva členové posádky, vylezl ven a bosý v dešti zastavil na silnici auto, aby zajistil pomoc. Vpravo jeho maminka Jitka Felklová. Foto: ČTK

Osmiletý Adam Felkl z obce Svatoslav na Brněnsku zachránil při červnové havárii auta u Deblína život spolužákovi a jeho matce. Adama i s rodinou dnes přijal na krajském úřadě hejtman Bohumil Šimek (za ANO). Školák po havárii, po které zůstali v autě zaklínění ostatní dva členové posádky, vylezl ven a bosý v dešti zastavil na silnici auto, aby zajistil pomoc. Chlapec ve středu novinářům řekl, že to viděl ve filmu.

Auto havarovalo 5. června na silnici mezi Deblínem a Velkou Bíteší. “Adámek, spolužák a jeho maminka jeli klasicky do školy. Byl déšť, dostali smyk a vyletěli ze silnice přímo do lesa. Tam by je asi nikdo neobjevil, protože je to tam dost husté,” popsala situaci Adamova matka Jitka Felklová.

Podle ní však syn zachoval chladnou hlavu. “Mobil měl vepředu, kde byl zaklíněný spolužák i s maminkou. Adam proto vylezl zadním bočním oknem ven, kde šel bosý v dešti na silnici pro pomoc,”uvedla Felklová. Dodala, že syn šel směrem k vesnici pro případ, že by nejelo žádné auto, aby u prvního domu sehnal pomoc.

Adam uvedl, že mu první auto nezastavilo. Druhým vozidlem byl kamion, který zpětně reagoval zastavením a otočením, třetí vozidlo zastavilo u chlapce a jeho posádka přivolala pomoc. Na místě zasahovali hasiči, policisté i záchranáři s vrtulníkem.

Ženu s dalším chlapcem bylo nutné vyprostit, řidičku přepravil do nemocnice vrtulník. “Bolel mě bok. Jel jsem do nemocnice sanitkou s houkačkou, ale nelíbilo se mi to. Byl jsem tam asi týden,”uvedl Adam. Na dotaz, jak věděl, jak se má zachovat, odpověděl, že to viděl ve filmu.

Záchranářem být Adam nechce. “Budu pomáhat tatínkovi. A pak to po něm přeberu,” řekl Adam. Maminka dodala, že muž provádí servis jako tzv. hodinový manžel.

- další články