Vyhrajte s Dopravní jedničkou školu smyku a jízdu Hummerem!


Soutěž byla ukončena.

Hrajte na Frekvenci 1 s Dopravní jedničkou o dárkový poukaz. Stačí správně odpovědět na soutěžní otázku a být 500. v pořadí za celý soutěžní týden.

Dárkový poukaz obsahuje:

  1. Hotel u Milína, ubytování ve dvoulůžkovém pokoji včetně večeře a snídaně (2 osoby)
  2. 15 minut off-road jizdy v Hummeru (1 osoba + 2. osoba jako spolujezdec)
  3. Škola smyku standard (jednodenní, 2 osoby)

Soutěžní otázka

Na jakou vzdálenost je v průměrné tmě vidět člověk vybavený reflexními prvky?

 

 

Povinné údaje pro zařazení do soutěže

Odesláním formuláře souhlasíte s herním řádem.

 

Za tmy jen pestré oblečení a reflexní doplňky

V roce 2014 bylo při nehodách usmrceno celkem 112 chodců. Z tohoto počtu jich v nočních hodinách zemřelo 65. Na noční nehody tedy připadá více než 58 % smrtelných nehod chodců. Mimo obce je to ale 79 %!!!

Každý den dochází na silnicích k vážným dopravním nehodám. Příčinou řady z nich je nedostatečná viditelnost. Při snížené viditelnosti jsou těmi nezranitelnějšími chodci. Řidiči, kteří zranili chodce nebo cyklistu, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě. Auta i motocykly, ale i cyklisté, mají povinnost svítit, chodci takovou povinnost nemají. Pro svoji větší bezpečnost by měli chodci používat především reflexní materiály, díky kterým jsou viditelní v dostatečném předstihu a ostatní na ně mohou včas zareagovat. „Přestože mají cyklisté, ale třeba i motocyklisté, při snížené viditelnosti povinnost mít rozsvícená světla, i jim doporučujeme, aby využívali pro zvýšení své bezpečnosti reflexní materiály,“ radí Martin Farář.

 

Pestré oblečení a reflexní prvky!

Řadou testů bylo dokázáno, že pokud se na komunikaci pohybuje člověk, který má na sobě tmavé, například modré oblečení, je řidič schopen zaznamenat jej na vzdálenost 18 metrů. Lepší to je už například se žlutou barvou oblečení, kdy je chodec zaznamenán na vzdálenost 37 metrů, v bílém ho pak řidič vidí na 55 metrů. Ale ani tato vzdálenost není v noci na bezpečné vyhnutí se chodci dostačující. Chodci by proto vždy měli mít na svém oblečení nějaký prvek, který by je více zviditelnil. K dispozici máme například fluorescenční materiály – ty zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku, ve tmě však svou funkci ztrácejí. Nejčastěji používanými barvami jsou jasně žlutá, zelená a oranžová. Výhodnější je použití reflexních materiálů – ty odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji, a to až na vzdálenost kolem 200 metrů. Výrazně tak zvyšují viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti. Reflexní materiál je v noci vidět na 3x větší vzdálenost než bílé oblečení a více než na 10x větší vzdálenost než oblečení modré.

Předměty z reflexních materiálů je nejlepší umístit ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu (cyklisté také například i na přilbu a kolo). Dětem pak můžeme pořídit oblečení, které je již vybaveno prvky z reflexních materiálů, stejně jako jsou takto vybaveny již i školní brašny.

DOPRAVNI1.cz

 

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.