Průzkum: Spokojené jsou dvě třetiny Čechů, nespokojená je desetina

18. dubna 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Ilustrační foto.

Více než dvě třetiny lidí v Česku jsou spokojené se svým životem, naopak nespokojená je necelá desetina. Spokojenost po předchozí stagnaci mírně roste od poloviny loňska. Spokojení jsou častěji lidé mladší, vzdělanější a s vyšší životní úrovní. Na základě svého březnového průzkumu to dnes uvedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Se svým životem bylo v březnu velmi spokojeno 15 procent lidí, spíše spokojeno 53 procent. Možnost ani spokojen, ani nespokojen zvolilo 23 procent dotázaných. Osm procent je se životem nespokojeno, jedno procento velmi nespokojeno.

Proti únoru se výsledky podle autorů průzkumu statisticky významně nezměnily. “Od roku 2013 měla spokojenost se životem většinou vzestupnou tendenci, v průběhu roku 2017 se tento nárůst zastavil a opět se začal mírně zvyšovat od června 2018,” uvedlo CVVM.

Spokojenost se životem se zvyšuje spolu se vzděláním, s rostoucím příjmem domácnosti respondenta, se zlepšujícím se hodnocením životní úrovně vlastní domácnosti a s vyšší mírou důvěry v politické představitele, uvedli autoři průzkumu. “Spokojenost se životem se naopak snižuje spolu s rostoucím věkem,” doplnili.

Víc spokojení jsou také sympatizanti pravice než levice. “Z hlediska rodinného stavu jsou méně spokojení ti, kdo jsou ovdovělí,” napsalo CVVM.

Průzkum se uskutečnil mezi 2. a 13. březnem u 1096 lidí ve věku od 15 let.

Zprávy - další články

Doporučujeme