Unikátní rok také v jazykovědě: Které slovo bylo letos nejvyhledávanější?

16. prosince 2020·Zprávy·ČTK

Zdroj fotky: Shutterstock

Za své slovo roku dnes prohlásily americký slovník Merriam-Webster i server dictionary.com výraz pandemie. Oba slovníkové portály u něj totiž zaznamenaly nejvýraznější nárůst v počtu vyhledávání a dlouhodobou popularitu. Odborníci však upozorňují, že letošní rok byl z jazykového hlediska výjimečný, protože se za pouhých několik měsíců dostal do běžného slovníku lidí zřejmě bezprecedentní počet nových výrazů. Vydavatelé slavných oxfordských slovníků proto například letos poprvé odmítli prohlásit za slovo roku jeden výraz a zveřejnili celý seznam.

Podle editorů Merriam-Webster se první náhlý vzestup počtu vyhledávání výrazu pandemie objevil 3. února, kdy vyšel z nemocnice v Seattlu první člověk, který překonal covid-19. Čísla však mírně rostla již od 20. ledna, kdy se v USA potvrdil první nález na SARS-CoV-2.

Jazykovědci se však shodují, že zřejmě nejvýraznějším rysem letošního roku bylo, jak se do běžné mluvy dostala řada vědeckých výrazů, které se dříve používaly jen v lékařských či epidemiologických kruzích. Příkladem jsou běžné rozhovory o reprodukčním čísle, kapénkové infekci, aerosolech, kolektivní imunitě, komunitním přenosu či zploštění křivky.
„Všechny tyto výrazy jsou součástí našeho sdíleného slovníčku, který jsme potřebovali k tomu, abychom byli v bezpečí a informovaní,” řekl editor dictionary.com John Kelly, podle nějž zaregistrovali také výrazný nárůst vyhledávání u slov jako asymptomatický či hydroxychlorochin.

Zprávy - další články

Doporučujeme