Budí vás noční můry? Špatné sny mohou upozornit na vážnou nemoc, tvrdí vědci

6. června 2017·Články·Redakce

shutterstock

Poslední odborná studie, která se zaměřila na význam a výklad snů, přichází s tvrzením, že existuje spojitost mezi podivnými, násilnými sny a neurologickým onemocněním typu Parkinsonovy choroby či demence. Odborníci tvrdí, že jde o první varovný signál.

Vědci z Toronta se v poslední době, kdy si lidé stále více stěžují na noční můry a děsivé zážitky ze snů, zaměřili na to, kde má tento jev kořeny a co jím tělo naznačuje. “Závěr našeho výzkumu je takový, že tyto poruchy spánku můžou být včasným varovným signálem pro nemoci, které v plné síle propuknou o 15 roků později,” uvedl John Peever, který pracuje jako neurolog na univerzitě v Torontu.

Za poruchu spánkového jevu je zodpovědná skupina poškozených buněk a právě tohle poškození je prvním ukazatelem propuknutí neurologického onemocnění. “Z nějakého důvodu jsou buňky v oblasti REM spánku první, které vnímají poškození a posléze se neurogenerativní nemoc šíří do mozku,” řekl pro LiveScience neurolog Peever. Takto pak vzniká například Parkinsonova choroba.

Články - další články