
Vyhledávání
Kanye West v Bratislavě: Proč je jeho vystoupení tak kontroverzní?
Kanye West. (Zdroj: Profimedia)
Petice, svastiky a píseň Heil Hitler. Slovenský festival čelí tlaku veřejnosti kvůli angažmá rapové hvězdy s temnou minulostí a vlastně i přítomností.
Festival Rubicon v Bratislavě si pro letošní ročník připsal těžký kalibr: amerického rappera Kanyeho Westa, dnes legálně známého jako Ye. Jeho jméno ale nevzbudilo jen nadšení. Spíše naopak – už přes 3 500 lidí podepsalo petici požadující jeho vyškrtnutí z programu. Signatáři upozorňují, že se nejedná jen o „kontroverzního génia“, jak ho nazývají pořadatelé, ale o jednoho z nejznámějších antisemitských hlasů současnosti.
Petici s názvem Kanye West nepatrí do Bratislavy iniciovali zástupci iniciativ jako Peace for Ukraine či Cities for Democracy. Vyzývají primátora Bratislavy, aby hudebníkovou vystoupení zastavil, protože podle nich představuje „urážku historické paměti, oslavování válečného násilí a znevážení všech obětí nacistického režimu“. Bratislavský magistrát rovněž ČTK napsal, že organizátoři festivalu nemohou počítat s podporou města, byť povolovacími úřady budou zejména jiné instituce.

Signatáři upozorňují, že Ye se opakovaně přihlásil k symbolům a ideologii spojené s „nejtemnějším obdobím moderních dějin“. Doslova v petici stojí: „Ve své hudební tvorbě glorifikuje osobu Adolfa Hitlera, vůdce režimu zodpovědného za rozpoutání největšího vojenského konfliktu v dějinách lidstva, který má na svědomí miliony mrtvých civilistů a systematické vyhlazování národů, včetně genocidy rozpoutané proti židovskému obyvatelstvu po celém světě,“ stojí v petici.
K nejvíce šokujícím událostem, které veřejnost znepokojily, patří vydání písně Heil Hitler právě na 8. května – tedy v den výročí porážky nacistického Německa. Song končí originální nahrávkou projevu Adolfa Hitlera z roku 1935, kde říká: „Postavte se za mě tak, jako jsem se já postavil za vás.“ Píseň byla následně zakázána v Německu kvůli zákonům proti extremistické symbolice a hate speech, ale i tak se rozšířila zejména na síti X, kde má Ye silnou komunitu příznivců.

V kombinaci s prodejem triček se svastikou na jeho oficiálním e-shopu a výroky typu I’m never apologizing for my Jewish comments, které napsal letos v únoru, je Ye čím dál méně vnímán jako provokatér a čím dál více jako veřejné nebezpečí.
Kontroverze má v Bratislavě o to hlubší rozměr, že Slovensko má vlastní bolestivou historii holocaustu. Během druhé světové války bylo více než 70 000 slovenských Židů deportováno do koncentračních táborů a většina z nich zavražděna.
Organizátoři festivalu přitom nekomentovali žádné z výtek, které se na jejich sociálních sítích a v médiích objevily. Zatím se drží marketingové linie: „globální ikona popkultury, osminásobný držitel Grammy a jeden z nejvlivnějších umělců naší doby.“

Petice ale varuje i před jiným rizikem – že koncert přiláká „radikální a extremistické skupiny ze Slovenska i ze zahraničí“. Podle iniciátorů hrozí výskyt nacistické symboliky, násilného chování a šíření ideologie, která je v demokratické společnosti nepřijatelná a na Slovensku i trestná.