FOTO DNE: Bohatým nebere a chudým dává najíst. Majitel restaurace je dobrák od kosti

7. března 2017·Články·Redakce

„Milí lidé, pokud máte hlad a nemáte peníze, u nás se můžete najíst a zaplatíte, až budete moci. Nikdo nesmí zůstat hladový.“ Oznámení, které neminete, zvlášť pokud máte hlad a do kapsy hluboko. Majitel bratislavské restaurace je dobrák od kosti.

Majitelem restaurace je Milajim Ferati, který pochází z Makedonie, ale už osm let žije na Slovensku. Z jeho restaurace neodejde nikdo hladový – a to ani tehdy, nemá-li na útratu. “Viděl jsem, že trochu jídla vždy zbyde a pak ho vyhazujeme. Z toho jsem neměl dobrý pocit. Někdo jídlo vyhazuje, ale někdo jiný nemá co jíst,“ vysvětluje své jednání majitel pro TV Markíza. Se svou manželkou proto přemýšleli, jak by takové situaci mohli předejít a nakonec vyvěsili na vstupních dveřích zmíněné oznámení.

Milajim říká, že pokud jsou lidé na cestách a nemají dostatek peněz, ztratili peněženku, někdo jim finance ukradl nebo prostě jen mají hlad a nemají na zaplacení, je důležité, aby dostali najíst. Podstatou prý je, aby nikdo nehladověl. “Přišel muž, kterého jsme si pamatovali už jen matně, a zaplatil deset eur za jídlo, které u nás dostal zdarma před dvěma měsíci,“ vzpomíná Milajim. Je tedy vidět, že jeho záměr se setkal s pochopením a nezištná pomoc je korunována vděkem a slušností.

Majitele ovšem rohlíkem neopijete – opilí hosté mají přísný zákaz vstupu. Majitel bratislavské restaurace zdůrazňuje, že kdo má peníze na to, aby si obstaral alkohol, ten zřejmě hlady netrpí vinou nepřízně osudu.

Brány pohádkové restaurace jsou tedy v Bratislavě otevřené dokořán a nejednoho cestovatele zajímá, jaký je vlastně majitel Milajim doopravdy. Jisté je jedno – bohatým nebere a chudým dává.

Články - další články