
Vyhledávání
Klára Šimáčková Laurenčíková: Mrzí mě, že Istanbulská úmluva nezískala podporu o pouhé dva hlasy v Senátu

Klára Šimáčková Laurenčíková (Zdroj: Frekvence 1)
Končící vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková oznámila, že z funkce odejde ve chvíli, kdy prezident jmenuje novou vládu. Důvodem je podle ní naprostá nekompatibilita s hodnotovým nastavením vznikající koalice ANO–Motoristé–SPD. Mluvila o tom v Press klubu na Frekvenci 1.
Podle Šimáčkové Laurenčíkové je funkce zmocněnce „velmi závislá na hodnotové zpřízněnosti s vládou a premiérem“, jinak nelze prosazovat systémové změny pro děti, lidi se zdravotním handicapem či oběti násilí. Připomněla, že v posledních letech se jí s resorty a nevládními organizacemi podařilo prosadit zákon o domácím násilí. Za neúspěch označila neschválení Istanbulské úmluvy „o pouhé dva hlasy v Senátu“, protože by podle ní pomohla jak obětem, tak práci s původci násilí.
Ostře se vymezila proti záměrům nové koalice mluvit o „rušení inkluze“. „Ten výrok samotný je úplný nesmysl,“ uvedla s tím, že školský zákon garantuje všem dětem právo na vzdělávání v nejbližší škole a že už dnes je v Česku kolem 14 tisíc dětí, které se musí učit doma, protože systém je neumí obsloužit, často kvůli chybějící zdravotní podpoře. Podle ní „nemáme šanci umístit děti někam do lesa do rezervací“, protože společnost je pestrá a školy na to musí dostat peníze.
Jako priority pro svého případného nástupce označila dokončení programu Bezpečné dětství, prosazení zákazu tělesných trestů v praxi, důslednou kontrolu „dětského certifikátu“ a trvalou podporu pečujících, seniorů a lidí se zdravotním postižením.
Co dalšího Klára Šimáčková Laurenčíková řekla? Poslechněte si celý Press klub.





