Mladý cestovatel z Kolína předčasně ukončil expedici na kole. Nepřejel ani české hranice

Dvacetiletý cestovatel Filip Kretschmer předčasně ukončil svou expedici na starém skládacím kole Eska. Na cestu se vydal z Kolína v polovině července, chtěl projet pět států a ujet 1623 kilometrů, domů se měl vrátit na konci srpna. Kretschmerovi se ale nepodařilo přejet ani hranice České republiky, z Uherského Hradiště se o víkendu kvůli nemoci vrátil do Kolína.

“Týden strávený na expedici mi dal dost zkušeností do života, například že jsem si měl ubytování lépe připravit a nehledat na poslední chvíli, vzít k sobě správného parťáka, mít rozdělený počet kilometrů na den a šetřit se, pít často a další zkušenosti,” napsal Kretschmer na svůj facebookový profil.

Mladého cestovatele podpořilo finančním darem město Kolín, kolínský starosta Vít Rakušan (STAN) a stavební firma. Kretschmer uvedl, že zbylé peníze bude městu muset vracet. “Od pana starosty a stavební firmy je mohu využit zase k něčemu ohledně expedice,” řekl ČTK Kretschmer.

Cestovatel se ale ani po neúspěchu nevzdává. “Plánuji více expedic na skládačce. Rád bych projel celou Evropu a pak se přesunul na další kontinent a jinak tu nedokončenou chci dokončit, ale rád bych našel správného parťáka,” uvedl Kretschmer. Mimo expedic na kole plánuje také expedice na motorce. “Rád bych zkusil nějaké vysoké pohoří zdolat a nebo natočit, jak žijí vlci. Mám moc rád vlky a chtěl bych zjistit, jak žijí, a natočit dokument,” doplnil.

Z nepodařené expedice má Kretschmer prý dostatek záběrů, ze kterých chce vytvořit film a seriál.

Kretschmer měl v plánuje objet na skládačce Slovensko, Polsko, Ukrajinu, Maďarsko a Rakousko. Trasu naplánoval zcela náhodně. Podle Kretschmera ale měla i jeho předčasně ukončená expedice jeden úspěch, pokořil svůj dosavadní vzdálenostní rekord, když ujel více než 200 kilometrů. Jeho dosavadní nejdelší cesta vedla do Německa, konkrétně do Žitavy a měřila prý 160 kilometrů.

Zdroj: ČTK