Příběhy z Babylonu či Jeruzaléma: Telenovely s biblickými náměty zažívají v Brazílii boom!

17. března 2017·Články·Redakce

V Brazílii, kde žije nejvíce katolíků na světě, si někteří nemohou dovolit navštívit antický Babylon či Jeruzalém: ve studiích hodných Hollywoodu se tam natáčejí biblické telenovely, které se těší obrovské popularitě. Třeba telenovela stanice Record, natočená v grandiózní výpravě, se nazývá Boháč a Lazar, podle jména postavy z Evangelia svatého Lukáše. Inspirací pro scenáristy se však staly mnohé další příběhy ze Starého zákona.

První epizoda se vysílá v březnu na programu televize, kterou vlastní kontroverzní pastor Edir Macedo z evangelikální Univerzální církve Království Božího. Pro scénu korunovace krále Nabuchodonozora II. je vytvořen babylonský palác s obrovskými mezopotámskými sfingami a bohatě zlacenými sloupy.

Některé scény jsou sice vytvořeny pomocí 3D animací, ale většina se natáčí v obrovitých studiích o 41.000 metrech čtverečních na periferii Ria de Janeiro.

“Za 27 let ve svém povolání jsem nikdy takové dekorace neviděl. Jde o velmi odvážný projekt a Bible jako scénář, to je fantastické,” řekl nadšeně režisér Edgard Miranda, jehož cituje agentura AFP.

V Brazílii jsou telenovely národní vášní, stejně jako fotbal. Na trhu tradičně vládne TV Globo, první televizní program v zemi, který rovněž vlastní gigantická studia, několik kilometrů od studií televize Record. Naposledy se její telenovely týkají citlivých sociálních otázek a zejména přivádějí na scénu stále častěji homosexuální páry.

Tato tendence pobuřuje konzervativní kruhy a podnítila televizi Record, aby investovala do biblických témat. Vznikají tak fiktivní postavy, které diskutují s proroky, stejně jako zápletky nesoucí výrobní značku tradičních telenovel.

“Jsou to příběhy, které se staly 600 let před Kristem, ale hovoří o velmi aktuálních konfliktech. Record dokázala soustředit brazilskou rodinu před obrazovkou,” říká čtyřiačtyřicetiletý režisér, který prošel školou TV Globo.

První biblické telenovely začaly vznikat před šesti lety s velmi skromným rozpočtem. Jejich cílem bylo rozšířit řadu programů, na něž mají prakticky monopol přímé přenosy evangelických programů.

Už v roce 2015 přineslo obrovský úspěch Desatero přikázání. Televize Globo se tak dokonce dostala na druhé místo ve sledovanosti při vysílání některých epizod, zejména přechodu Rudého moře.

Po Zaslíbené zemi následovala první telenovela zabývající se otázkami morálky Boháč a Lazar. “Hovoří se tady o zásadách etického chování, které je třeba připomínat. Lidé mají mnoho agresivity a málo úcty,” vysvětluje herec Cassius Scapin, který hraje zkorumpovaného kněze.

Každá ze 150 epizod přijde v přepočtu na 5,8 milionu Kč. Scény z Desatera se natáčely v Izraeli a v Angole.

Počet katolíků v Brazílii sice zůstává nejvyšší na světě, ale vliv novoletničních církví se tam pořád zvyšuje. Loni v říjnu byl synovec Edira Maceda Marcelo Crivella zvolen starostou Ria de Janeiro.

“Při biblické telenovele pociťují dokonce i nevěřící pohnutí, když slyší lidi říkat ‘Bůh existuje, Bůh je všemohoucí’. Pak mohou jít do kostela,” říká figurant Robespierre Costa, který přestoupil na evangelickou víru před dvaceti lety.

Podle autora Almanachu brazilské telenovely Nilsona Xaviera tento příklon k evangelickému vyznání nelze vysvětlit jen úspěchem superprodukce televize Record. “Ať už je cílem těchto telenovel získávat lidi, či nikoli, jsou odlišným produktem s vysokou kvalitou, který lidi přitahuje,” zdůrazňuje.

Zdroj: ČTK

Články - další články