
Vyhledávání
Tenistka Markéta Vondroušová o likvidačním trestu. Komisařka pochybila, ale kariéru zničili mně

Markéta Vondroušová (Zdroj: Profimedia)
Kauza Markéty Vondroušové rezonuje celým sportovním světem. Trest čtyři roky působí ve světle její zpovědi ale nepřiměřeně, i vzhledem k tomu, že světová jednička Jannik Sinner a Iga Swiatek dostali distanc na tři měsíce. V rozhovoru pro deník Sport a web iSport popisuje, se kterou odmítla spolupracovat a neodevzdala vzorek, přiznala závažná pochybení při vlastní práci.
Od pondělí ví Markéta Vondroušová, že jí německá komisařka a Mezinárodní agentura pro bezúhonnost tenisu (ITIA) ukončily kariéru. Nezávislý tribunál jí uložil trest čtyř let, během nichž nesmí hrát ani trénovat. To znamená, že má v podstatě po kariéře. „Nechci ze sebe dělat oběť ani tvrdit, že vyloženě lžou, ale celou věc podávají hrozně zjednodušeně. Ze mě dělají viníka, ale přitom jsme slyšeli samotnou komisařku, jak se přiznává, že mi neukázala absolutně nic z toho, co měla.“ Komisařka měla ukázat průkaz, dopis a měla se legitimovat. „Má si vyžádat občanku nebo pas, aby měla jistotu, že mluví s daným člověkem. Ona se přiznala, že věděla, že to má udělat, ale nic z toho se nestalo. V tu chvíli, kdy stála ve dveřích, to byl reálně cizí člověk. Přijde mi nespravedlivé, že sportovec má nést takto likvidační trest, když ona neudělala nic z toho, co měla. Seděla jsem u toho slyšení celý den a viděla a slyšela jsem, co se tam dělo,“ říká v rozhovoru pro web iSport.cz.
Podle tenistky vědí, že komisařka postup nedodržela, ale tváří se, že se nic nestalo. „Ohánějí se papírem, který jsem podepsala pod nátlakem, jen aby už odešla, protože jsem netušila, kdo to je.“ Dodaný formulář je ale z roku 2009 a stojí na něm, že za odmítnutí testu hrozí maximálně dva roky. „Neříkám, že je to spásné nebo že to cokoli omlouvá, ale nemohou k tomu přistupovat tak, že je všechno v pořádku a z jejich strany nedošlo k chybě.“ Vondroušová přiznala, že byla sama doma, když komisařka přišla, a že měla strach, protože to byl cizí člověk. „Ona mi nechala tak tři čtyři minuty a pak začala vyzvánět úplně extrémně, snad desetkrát za sebou. V panice, že nepřestane, jsem vzala psa s tím, že s ním jdu ven, a sešla jsem dolů. Tam už stála ve vchodových dveřích, které si chytila, když někdo procházel. Byl to obrovský stres.“
Soud podle tenistky vyvracel její úzkostné stavy, což pro ni bylo extrémně náročné. „Když jsem sama doma, mám takový strach, že nedokážu třeba čtyři hodiny usnout. Pracuji na tom, je to můj dlouhodobý problém. A vy tam sedíte a posloucháte, že to není pravda, že si to vymýšlíte a žádný strach nemáte. Bojuji s úzkostnými stavy už dlouho, samozřejmě o tom ale nikde veřejně nevyprávím,“ řekla Vondroušová s tím, že ji právník upozornil na to, že jí může zavolat doktor pověřený soudem. Nikdo se ale za celých sedm měsíců neozval. „Pak ten samý doktor přijde k soudu a prohlásí, že lžu. Na otázku, proč se mnou ani nepromluvil, odpověděl: ‚Já to nepotřebuji, mně stačilo přečíst si papíry.”
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Vondroušová dostala trest čtyř let, komisařka žádný trest za pochybení nemá. „Říkala jsem jí, že mám strach a dovnitř ji nepustím. Tak mi řekla: podepište tento papír a já odejdu. V té panice jsem to viděla jako jediné řešení, jak ji přimět k odchodu, aby se mi nedobývala do bytu. Kdyby mi v klidu ukázala dokumenty nebo nabídla, ať zavolám na jejich oficiální krizovou linku, kterou prý pro tyto případy nejistoty sportovců mají, bylo by to jiné. Ona ale nic takového neudělala. Jen mi pod nátlakem strčila papír. Když jsem ho ve stresu podepsala, ironicky mi řekla: Nemyslím si, že je to pro vás dobré.‘ Pak odešla. Byla jsem v naprostém šoku z toho, že se dopingová komisařka chová takto agresivně.“
Tenistka ví, že komisaři mohou dorazit na kontrolu i mimo okno, které mají sportovci nahlášené. Sama říká, že během turnajů je to běžné. Připomíná událost, která se jí stala loni, kdy jí někdo v deset večer zvonil na zvonek. Podle svých slov se zamkla v ložnici a měla strach, kdo to je. „Neberou vůbec v potaz, že člověk může mít reálné trauma,“ říká a dodává, že i po této události se jí stalo, že dorazila komisařka, která se začala legitimovat až v obýváku. „Někdy přišli další dva komisaři, a když je Andy (Andrew Paulson, přítel Vondroušové, pozn. red.) vyzval, aby ukázali doklady, byli znechucení, jako bychom je obtěžovali.“
Vondroušová mluví o tom, že ji náročné období stálo hodně psychických, ale i finančních sil. „Stálo mě to už několik milionů korun jen na nákladech na obhajobu, a stejně dostanete čtyři roky. Člověk si pak říká, jestli nebylo lepší v lednu sklopit hlavu a trest přijmout. Ale chtěla jsem se za sebe postavit, protože vím, že pochybili oni. Chcete bojovat za svou pravdu, ale finančně a psychicky vás to úplně likviduje.“ Zatím neví, zda se odvolá k Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS) v Lausanne. „Všichni kolem mi říkají, že se musím bránit dál. Jde o moji kariéru, ale tento případ už přesahuje jednoho člověka. Ukazuje to na selhání celého systému, který by měl měřit oběma stranám stejně. Na mě se teď nebere ohled vůbec v ničem. Žádný náš argument pro ně nebyl dostatečný.“

Sama přiznává, že udělala chybu, když krátce po incidentu napsala kritický příspěvek na svůj Instagram. I tak ale stojí za tím, že její trest je přehnaný a že jí soud v podstatě ukončil kariéru. „Už mi není dvacet, abych mohla čtyři roky čekat na návrat. Po tom, co se stalo s Igou Šwiatek a Jannikem Sinnerem, kdy byli všichni kritizováni za mírný přístup k hvězdám, si na mně chtěli dokázat svou moc. A dokázali ji. Pro mě je strašně důležité, aby lidé věděli, že se ta komisařka u výslechu k pochybení přiznala. To je stoprocentní pravda. ITIA teď nemůže tvrdit, že to byla správně provedená kontrola,“ říká a dodává, že všechno nese velmi těžce. „Nejhorší na tom je, že vám dají nálepku někoho, kdo dopoval. Přitom já jsem nikdy neměla pozitivní test.“ V pondělí po oznámení trestu byla úplně zlomená, nyní chce bojovat. „Strašně moc bych si přála, aby to dopadlo dobře a ukázalo se, že jsme celou dobu mluvili pravdu.“




