STUDIE: Proč tak rádi pečeme pro druhé? Vědci vysvětlili, jak nám to dělá dobře

5. dubna 2017·Články·Redakce

shutterstock

Znáte ten dobrý pocit, když někomu třeba k narozeninám upečete dort, nebo zkrátka něco sladkého k jiné příležitosti? Není to jen z dobře odvedené práce.

Pečení je totiž forma sebevyjádření a komunikace. “Existuje spousta textů o propojení tvůrčího vyjádření a celkové pohody. Ať už je to malování, hraní na hudební nástroje [či pečení], lidé se zbaví stresu a získají způsob, jak se vyjádřit,“ řekla profesorka psychologie a neurologie Donna Pincusová z Bostonské univerzity pro Huffingtonpost.com

Stres souvisí s celou řadou psychických a fyzických problémů a hledání způsobů, jak se s ním vyrovnat, je důležité pro vedení zdravého života. Kromě toho může být fakt, že pro někoho upečete něco, co má rád, určitým způsobem, jak dotyčnému můžete sdělit něco co, se vám nechce říkat slovy.

„Může to být užitečné pro lidi, kteří mají potíže s vyjadřováním svých pocitů. Pomocí pečení pro druhé můžete bez slov projevit vděčnost, uznání nebo soucit,“ řekla psycholožka a neurovědkyně Susan Whitbourneová z univerzity v Massachusetts.

V mnoha kulturách, v mnoha zemích je darování jídla projevem lásky. Pečení pro sebe a pro ostatní je formou všímavosti. Pečení vlastně vyžaduje plnou pozornost, ale i tak se u něj dá velmi dobře relaxovat, ba dokonce meditovat. Takže pečte pro druhé, je to jenom dobře.

 

Články - další články