Co znamenají bílé čárky nebo malé prohlubně? Nehty říkají víc, než si myslíte

Většina lidí svým nehtům zas tak moc pozornosti nevěnuje. Možná vás ovšem překvapí, že nám toho mají hodně co říct. Stačí jeden pohled a mohou vás upozornit i na velmi vážné problémy. Na co si dát pozor?

Žluté nehty

Žluté nehty nemusí být vždy jen důsledkem kouření cigaret. Nažloutlá barva se může objevit, když nehty tloustnou a nerostou tak rychle, jak by měly. Může to poukazovat na celou škálu diagnóz, od plicních onemocnění jako jsou chronická bronchitida, sinusitida, pleurální výpotky, ale také na revmatoidní artritidu i na zhoubné nádory v těle.

Prohloubené čáry

Jakoby vyhloubené čárečky na nehtech táhnoucí se od jedné strany ke druhé mohou také signalizovat zdravotní potíže. Tímto způsobem se může projevit zápal plic, neléčená cukrovka a nebo nedostatek zinku.

Bílé čáry

Bílými čárami z jedné strany nehtu na druhou se projevuje otrava arsenikem. Pokud se vám na nehtech objeví takováto znaménka, lékař vám může provést test z rozboru vlasu nebo jiné tkáně.

Malé jamky

Na drobné prohlubně v nehtech většinou trpí pacienti psoriázy a exkzému, jejichž kůže je zarudlá, vysušená a podrážděná. Může se tak projevovat i jiné systémové onemocnění, na příklad revmatická artritida nebo lupus.

Bílé flíčky

Většinou vznikají následkem nějakého mechanického poničení a jsou celkem běžné. U zdravého jedince nemusí jít o žádný problém, v některých případech však mohou poukazovat na nedostatek živin v organismu, negativní reakci na léky nebo systémové onemocnění.

Lžičkovitý tvar

V některých případech se mohou okraje nehtu nadzvednout nad úroveň zbytku lůžka a nehet tak získá jakýsi lžičkovitý tvar. Co to znamená? Může jít o projev nedostatku železa a chudokrevnost, onemocnění srdce, hemochromatózy (onemocnění jater, při kterém zpracovávají z krve příliš mnoho železa), lupus, sníženou funkci štítné žlázy nebo Raynaudův syndrom, který způsobuje problémy v krevním oběhu.

Vypoulený tvar

Vaše nehty se vypoulené nestanou za den, obvykle jde o pomalý proces, který zabere řadu let. Pokud se však během posledních roků vaše nehtová lůžka podezřele zaoblila a stočila směrem k bříškům prstů, měli byste tomu věnovat pozornost. Může jít o signál nebezpečných diagnóz, jako jsou AIDS, různá plicní onemocnění, záněty střev, kardiovaskulární potíže či problémy s játry.

?>