Hádáte se s partnerem? Dobře děláte! Podle průzkumu vám to spolu déle vydrží

Páry, které se dovedou správným způsobem hádat, mají desetkrát větší naději, že spolu vydrží, než dvojice, které své problémy zametají pod koberec. Podle britského deníku The Guardian to ukázal průzkum, jehož autoři oslovili 1000 dospělých.

“Největší chybou, kterou partneři dělají, je, že se (v případě potíží) vzájemně vyhýbají. Něco cítíme, ale neřekneme nic, přinejmenším do doby, kdy už to nejde dál vydržet,” řekl listu odborník na mezilidské vztahy a spoluautor knihy Crucial Conversations (Klíčové rozmluvy) Joseph Grenny.

Lidé podle něj nepříjemnou konverzaci raději odsouvají, protože jsou si vědomi jejích rizik. “Netuší ale, jaká rizika přináší, když spolu mluvit nebudou. Máme sklon zvažovat jen okamžitá a zjevná rizika a vůbec nebereme v potaz to, nakolik odkládání takové debaty později naruší naši intimitu, důvěru a vzájemnou blízkost,” dodal Grenny.

Více než čtyři z pěti respondentů v anketě uvedli, že špatná komunikace hrála roli v jejich předchozím nepodařeném vztahu. Polovina dotázaných označila chabou komunikaci za důležitou příčinu zkrachovalého vztahu.

Podle Grennyho je ale podstatné zjištění, že se ani ne jeden z pěti oslovených domníval, že za špatný vývoj rozhovoru může obvykle on. “Největší nevědomou chybou, kterou páry dělají, je, že nepřijímají emoční odpovědnost za své pocity,” soudí Grenny. Lidé si podle něj myslí, že za to, jak se cítí, může jejich protějšek, a svůj podíl na tom nevnímají. Proto mají tendenci partnery obviňovat a ti se kvůli tomu začnou chovat defenzivně.

Nejobtížnějšími tématy k diskusi jsou sex, peníze a zlozvyky

“Úspěch vztahu je podmíněn tím, jak dvojice umí debatovat o citlivých otázkách,” řekl Grenny s tím, že na opravdové lásce se musí pracovat a její součástí je také pravda. Právě klíčové rozmluvy jsou podle něj motorem, díky němuž pravda vychází najevo způsobem, který vztah posiluje.

K tomu, aby byly hádky nebo debaty efektivní, je podle Grennyho potřeba dodržovat několik pravidel – například si napřed uspořádat myšlenky a nebýt ve svých soudech přehnaně přísný. Lidé by také neměli sporné téma načínat okamžitě, ale napřed svůj protějšek ujistit, že si jej váží a záleží jim na něm. Začít by měli fakty a vyvarovat se obviňování a odsuzování.

Zdroj: ČTK