Jak naučit prvňáčka ráno vstávat?

Škola se zamyká v devět ráno, ale ve škole na první hodinu zvoní v osm. Jak naučit prvňáčka vstávat bez pláče a nechodit pozdě?

Po večerníčku spát

V první řadě jej musíme začít dávat brzy spát, což nebývá nejjednodušším projektem. Je to stejné, jako by se dospělí najednou snažili usnout o hodinu dřív, když na to nejsou vůbec zvyklí. Vyhraďte si tři až čtyři týdny na to, aby si dítě začalo zvykat na zcela novou situaci.

Vytvořit tmu

Začněte o 10 minut dříve s uspáváním, než je vaše dítko zvyklé. Pusťte pohádku, pomazlete se a zhasněte, vytvořte tmu. Každý den dobu usínání zkracujte, až nenásilně přejdete na čas k usínání, který bude vyhovovat všem zúčastněným. Rozhodně své dítě nenaučíte usínat o hodinu dřív najednou, chce to se k tomu dopracovat.

Hezké ráno

Ráno by mělo vonět snídaní, které má vaše ratolest ráda. Začněte s probouzením zase o něco dříve, pomalu odkrývejte závěsy k dennímu světlu, mluvte klidně a zbytečně nespěchejte ( i když to bude ve vás vřít). Pokud máte domácího mazlíčka, pusťte ho vašemu dítěti do postele, aby se spolu přivítali. Nikdy prvňáčka netahejte hned z postele a vše potřebné mějte nachystané.

Pomozte s oblékáním

Určitě není cílem milujícího rodiče, aby si z potomka vychoval uzlíček nervů. Ačkoli jsou šestiletí dost velcí na to, aby se uměli umýt, nasnídat i obléci, nic nemluví proti tomu jim pomáhat. Zapnout košili, natáhnout punčošky a krmit na rybičky nakrájeným chlébem není nevýchovné, nýbrž láskyplné a pomocné.

Přijde den, kdy se vám veškeré úsilí v dobrém vrátí… a tyhle dny s ospalkami v očích vašich milovaných dítek vám začnou chybět.