Jak ochránit děti před nebezpečnými závislostmi?

Alkohol, cigarety, marihuana, ale i tvrdé drogy. To vše už dnes koluje po školách. Jak ale můžete uchránit svou ratolest, aby se od jakýchkoli experimentů držela zpátky? Dnešní téma Dámského klubu!

Lepší dřív než později

Nebojte se se svými dětmi mluvit i o těchto choulostivých tématech. Je lepší preventivně probrat všechna úskalí, nástrahy a nebezpečí, které závislosti přináší než něco zanedbat. Je také dobré dítěti dát pár odstrašujících příkladů, aby si skutečně dovedlo představit následky svého případného počínání. Tím nejdůležitějším je ale jednoznačně vzájemná důvěra. Dítě by mělo vědět, že i když se do nějakého průšvihu namočí, i tak tu pro něj budete a společnými silami ho můžete překonat. Daleko horší následky by mělo tutlání, kdy se pravdu dozvíte až ve chvíli, kdy v tom vaše ratolest už pořádně lítá.

Mějte oči otevřené!

Chybovat je lidské a je možné, že se to stane i vašemu dítku. Proto mějte uši nastražené a oči otevřené. Pokud vám domů chodí dítě, které je extrémně unavené, nebo naopak neustále překypuje energií, pokud jí příliš nebo naopak málo, je nemluvné nebo naopak pořád mluví a chvíli neposedí, pak buďte ostražití a sledujte projevy jeho chování. Při sebemenším podezření jednejte! S dítětem si promluvte a v případě větších problémů se poraďte s odborníkem. Takovou situaci rozhodně nesmíte zanedbat.

Máte nějakou zajímavou zkušenost nebo radu, jak uchránit děti před závislostmi? Už dnes mezi 16. a 17. hodinou se s námi můžete podělit v Dámském klubu na Frekvenci 1.