Jak se starat o vánoční stromek, aby neopadal a dlouho vydržel? RADY prodejců

Jiří Školník z farmy Kopáč u Nasavrk na Chrudimsku je začínající pěstitel vánočních stromků, před třemi lety prodal první jedle a smrky. Léta předtím věnoval značné úsilí tomu, aby z malých sazenic vyrostly košaté a rovné stromky, řekl ČTK.

“O stromky se musím starat pomalu jak o bonsaje, musím je stříhat, vyvazovat, aby se strom netáhl jen do výšky,” řekl Školník, který vlastní 12 hektarů plantáží. Na šestině plochy jsou už stromky dorostlé pro letošní vánoční trh. Prodá jich tisíce.

V nabídce má kavkazskou jedli a stříbrný smrk, ceny stromků se pohybují od 300 do 600 korun. Jedle jsou dražší, protože déle rostou, a je s nimi tedy i víc práce. Pěstitel kupuje tříleté sazenice, dalších sedm let trvá, než má jedle správnou výšku a košatost. Smrk je na plantáži zhruba pět let.

“Máme tak o třetinu levnější stromky, než jsou u obchodních domů. Lidé si přijedou ke mně a vyberou si,” řekl Školník. Ceny stromků u stánků podle něj prodražují platby za nájem prodejního místa i náklady na distribuci.

Stromky se prodávají tak půl na půl, někdo dá přednost kavkazské jedli, je zelená a jehličí je měkké, vypadá skoro jak plastové a nepíchá. Zaplatí za ni ale zpravidla dvakrát tolik co za stříbrný smrk, který ale začne při delším pobytu v teple opadávat.

“Když nemáte stromek někde u topení, tak neopadá. Jeden známý si ode mě bere každý rok smrk, pichlák, aby na něj moc děti nesahaly. Má ho do poloviny ledna v bytě a někdy do května ještě stále pěkný na terase,” řekl Školník.

U menších či středně velkých pěstitelů začíná těžba zhruba měsíc přes Vánocemi. Dobře uskladněné stromy vydrží čerstvé, což zákazníky zajímá nejvíc. Chtějí, aby jim stromky doma vydržely a neschly.

“V Dánsku jsou řezané někdy v říjnu, aby to všechno stihli, protože tam mají plantáže po milionech stromků. Pak je skladují, aby transport nebyl drahý, slisují je, jsou pak pomačkané a lidem v bytě do týdne opadají,” řekl Školník.

Rady prodejců:

  1. Jestli máte stromek už doma a chcete ho zdobit až před Štědrým dnem nebo během něj, dejte ho na chladné místo – třeba na balkón! Stromek postavte do stínu, aby na něj nešlo sluneční záření, které dokáže být v zimě také silné!
  2. Na řezu stromku odřízněte asi dva centimetry, díky tomu se ke kmenu dostanou vlhkost a vzduch! Celý stromek pak pokropte dvakrát/třikrát i s jehličím vodou.
  3. Stromek následně můžete postavit do stojanu s vodou, pak zůstane déle svěží. Pokud mrzne, kupte v lékárně glycerín, který do vody nalijte, ona pak nezmrzne.
  4. Až budete mít stromek v místnosti, může zůstat ve stojanu s vodou, jehličí pak zvlhčujte pomocí rozprašovače.
  5. Pokud jste si koupili živý stromek v květináči, nenechávejte ho v teple déle než deset dnů! Stromečky pak nezvládají teplotní šok a uschnou. Nepomůže ani to, když je budete pravidelně zalévat.

Zdroj: ČTK