Kdy se rodiče konečně vyspí jako před narozením potomka? Vědci zkoumali palčivou otázku

Kdy už konečně budu moci opět prospat celou noc? Na tuto otázku se ptá nejeden novopečený rodič a odpověď na ni se může v rámci individuálních potřeb dětí lišit. Britští vědci se však rozhodli zpracovat studii, která by alespoň napověděla. Odpověď, kterou dostali, rodiče nepotěší. 

Výzkumníci z University of Warwick na území Anglie studovali spánkový vzorec 4 600 německých rodičů s potomkem narozeným od roku 2008 do roku 2015. Zjistili, že nejvíce trpí matky. Přijdou v průměru o hodinu spánku čistého času v prvních třech měsících po narození dítěte a o 40 minut čistého času každou noc během prvního roku. Matky, které kojí, jsou na tom přitom ještě o něco hůře.

Ztrátě cenného času spánku se nevyhnou ani otcové, třebaže jsou na tom oproti ženám průměrně výrazně lépe. Ti totiž přijdou zhruba o 15 minut času v prvních třech měsících po narození potomka.

Odpověď na otázku, která nastávající a novopečené rodiče trápí nejvíc, totiž kdy už konečně budou moci spát opět celou noc v kuse, však zřejmě mnohé vůbec nepotěší. Podle vědců se totiž spánkový vzorec otců i matek nenavrátí do původního stavu po celých šest let od narození prvního dítěte. 

Spánek přitom není narušen jen tím, že je ukrojeno z jeho celkové doby. Matky a otcové trpí rovněž přerušováním spánku, sníženou kvalitou a tím, že neusnou dostatečně tvrdě. Musí se proto vypořádávat s kruhy pod očima, šedavou kůží, sníženou energií, sníženou schopností koncentrace, neustálým vyčerpáním a nezřídka nadužíváním kofeinu či energetických nápojů.

“Třebaže je pořízení dětí pro většinu rodičů významným zdrojem radosti, je možné, že zvýšené požadavky a zodpovědnost spojená s rolí rodiče vede ke kratšímu spánku zhoršené kvality dokonce i 6 let po narození prvního potomka,” uvedl jeden z autorů studie Sakari Lemola v oficiálním vyjádření.

“Nečekali jsme, že zjistíme tohle, ale věříme, že dochází k množství změn v oblasti povinností, které rodiče mají,” uvedl Lemola pro The Guardian.  Dodal, že děti sice s přibývajícím věkem přestávají v noci brečet, stejně se však mohou budit, může jim být v noci špatně nebo je mohou trápit špatné sny. Spánek rodičů navíc podle vědců ovlivňují i stres a starosti, které k rodičovství neodmyslitelně patří.