Mikuláše budou letos slavit tři čtvrtiny lidí!

Svátek sv. Mikuláše je podle aktuálního výzkumu Českého národního panelu stále populární. Dvě třetiny dotázaných si myslí, že návštěva Mikuláše a čerta má na děti výchovný vliv.

Co nadělíte dětem letos vy? Tedy ne vy, ale Mikuláš! Budou to sladkosti, ovoce a ořechy, uhlí a brambory? 

Mikuláše máme rádi už od dětství, takže v sobotu slavíme a rozbalujeme punčochy! 

Věděli jste, že pouze 5% populace v České republice odmítá příchod čerta a Mikuláše, protože nesouhlasí se strašením dětí? 

Dětem strašení neublíží, stačí, když je decentní.

A jak v Česku obvykle slavíme Mikuláše? Pozveme trojici Mikuláš, čert a anděl k sobě domů. Následně se  bojíme, jestli to naše ratolesti zvládnou. V některých případech se (oprávněně) bojíme také o osud Mikuláše, čerta a anděla, protože ti chudáci dostanou všude “stopečku na cestu”.

Historky o opilých Mikuláších se zakládají bohužel na pravdě. Ale proč by to jinak ti dospěláci dělali, že?

Nepřežeňte to se strašením.

Krásně namaskovaný čert, kterého se leknete i vy, může vašim dětem způsobit velký problém. Co baví dospělé, může být traumatem pro malé. Vaše děti to sice zvádnou…

Zvládnou, ale jen za podpory rodičů. Naprosto postačí mít (vystrašeného) potomka v náručí. Reakce jeho těla vám napoví, jestli je čert v té správné vzdálenosti nebo už je za čarou. 

Nepodceňujte strach svých dětí. Koktání přece od Mikuláše nechcete!

Tak šup pro mandarinky, uhlí, brambory, a ať se vám nadílka podaří.

A přidáme vám trochu statistiky:

Tradice obcházení domácností Mikulášem, čerty a anděly je záležitostí spíše venkova než velkých měst. Na vesnicích a obcích do 2000 obyvatel navštíví Mikuláš a jeho parta průměrně každou druhou domácnost. Ve větších městech nad 20 000 obyvatel je to už jen každý čtvrtý.

Tak se letos polepšíme!