TIP FREKVENCE 1: Nesplachujte peníze do záchodu! V koupelně se dá ušetřit majlant!

Koupelna a toaleta jsou místnosti, kde trávíme hodně času. A také tu hodně utrácíme. Nevěříte? Poradíme vám, jak ušetřit. Vyzkoušejte jednoduché tipy a nedoplatek energií vás už nezaskočí!

Vana za odměnu

Plná vana každý den? A jste čtyřčlenná rodina? Tak na to prostě zapomeňte! Vždyť ohřev teplé vody spotřebuje 20 – 30% energie v domácnosti. Dejte si krátkou sprchu. Ve sprše můžete šetřit tím, že při mydlení nebo nanášení šamponu vodu na chvíli zastavíte. K největšímu plýtvání vodou dochází při čištění zubů nebo holení. Víte, že vynalezli kelímky na vodu a umyvadlo má špunt? No tak!

Zaperlete si

Do baterií nainstalujte provzdušňovací sítko (perlátor). Investujte do pákových baterií. A zkontrolujte výkonnost hlavice ve sprše. Ideální je ta rozptylová.

Utáhněte (si) kohoutky

Umíte si představit 17 věder (dobře, tak hezky česky kýblů) o obsahu 10l plných vody? Tak přesně tolik vám může utéct za měsíc z netěsnícího kohoutku. Kapka po kapce. A ještě větší neštěstí představuje protékající WC. Zdá se vám snad 1000 litrů za den málo?

Perte efektivně

Na většinu běžné špíny stačí kratší praní při teplotě 40%. Že vaše babičky utěrky vyvářely? To je v pořádku, babičky ale do vyvářky nesypaly tuny prášku na praní. Ani vy to nemusíte s množstvím prášku přehánět. Větší množství opravdu neznamená víc čistoty. Výrobci vědí, proč uvádějí správné dávkování. Máte-li pocit, že je prádlo fakt hodně fujky, tak obvykle stačí prohnat ho pračkou při 60%. Oproti režimu s vyvářkou tak ušetříte až 50% energie.

Bez sušičky ani ránu

Pokud to není nutné, zkuste život bez sušičky. Je určitě skvělým pomocníkem v rodinách s mnoha potenciálními špindíry (rozuměj dětmi). Ale zkuste alespoň občas použít starý dobrý sušák. Ušetříte za energii!  A při věšení prádla si můžete prozpěvovat, jak vám to šetření jde!

Začněte šetřit už dneska. Třeba při čištění zubů!